Giant

Komercyjne wnętrza nie muszą być nudne

|
Wnętrza Biura Rachunkowego w Dąbrowie Górniczej wraz z CI autorstwa Anny Urbańskiej oraz musk collective design.
Projekt wnętrza hotelu W Drzewach w Nałęczowie autorstwa Piotra Jakubowskiego.
Biuro, sklep spożywczy czy hotel wcale nie muszą być nudne i monochromatyczne. Wnętrza komercyjne coraz częściej rezygnują ze swojego uniformu na koszt luźnego, ale eleganckiego stylu. Dobrym tego przykładem są projekty laureatów plebiscytu Polska Architektura XXL.

Wnętrza hotelu W Drzewach w Nałęczowie autorstwa Piotra Jakubowskiego to z pewnością spełnienie marzeń każdego dziecka. Są one jednak zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wygodę również dorosłym. Hotel w drzewach to pierwszy w Polsce "pensjonat" zawieszony kilka metrów nad ziemią. Znajduje się w nałęczowskich wąwozach, zatopiony w cudnym leśnym ogrodzie. Podłoga domku zawieszona została na drewnianych podporach na wysokości od 2,5m aż do 4,5m nad ziemią. Jest przytulony jedną ze ścian do smukłego grabu, którego pień został wkomponowany w bryłę domku i przechodzi na wylot przez taras wejściowy i taras wypoczynkowy zlokalizowany bezpośrednio nad domkiem. Jedna ze ścian jest przeszklona praktycznie w całości, co potęguje wrażenie zawieszenia w powietrzu. Dodatkowe przeszklenie w dachu oknem o rozmiarze 120 x 120 cm zbliża mieszkańców do natury.

 

W przypadku piekarni „Przystanek Piekarnia” w Piasecznie autorstwa Macieja Kurkowskiego, zdecydowano o prostej formie stworzonej z 626 zabejcowanych modułów tworzącej tylnie półki ekspozycyjne. Zastosowanie kolorowego drewna ociepla wnętrze i dlatego reszta elementów, które są już niezmienne, mogła pozostać monochromatyczna. Ściany pokrywa nakładany ręcznie surowy jasny tynk o grubej ziarnistości. Wszystkie instalacje elektryczne poprowadzono na ścianach w grubych czarnych oplotach. Wnętrza wypełniają dębowe olejowane lady nad którymi zawieszono dekoracyjne oświetlenie nawiązujące do żarówki Thomasa Edisona. Subtelne światło wprowadza we wnętrzu niepowtarzalny ciepły klimat.

 

Najwięcej głosów publiczności w kategorii "Wnętrza publiczne" zdobyły wnętrza Biura Rachunkowego w Dąbrowie Górniczej wraz z CI autorstwa Anny Urbańskiej oraz musk collective design. Projektanci wspólnie stworzyli od nowa całkowity wizerunek biura rachunkowego WN-MA. Projekt obejmował całkowity rebranding wraz z aranżacją wnętrz siedziby. W tego typu realizacjach ważne jest aby design współgrał z zamierzonym wizerunkiem firmy i odzwierciedlał założony przekaz, czyli wysoką jakość świadczonych usług oraz ich profesjonalizm. Wnętrza miały być przede wszystkim eleganckie, funkcjonale oraz czytelne.

 

Plebiscyt "Polska Architektura XXL" jest organizowany od 2008 roku. Organizatorem jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowane do architektów.

 

Prelekcji wyżej wymienionych laureatów będzie można wysłuchać podczas warszawskich targów Warsaw Build, które odbędą się już w dniach 18-20 września 2014 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Wśród gości prezentujących swoje realizacje pojawią się również inni zwycięzcy i uczestnicy Plebiscytu Polska Architektura XXL 2013, m.in. Ewa Kuryłowicz, Wojciech Borowczyk, Maciej Kurkowski, Piotr Jakubowski czy Anna Urbańska i musk collective design.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz