PGE Narodowy

Biuro na wodzie – znamy zwycięzcę!

Zwycięski projekt biura na wodzie, autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki
Projekt Iwony Kościółek, Sylwii Kaszuby oraz Mateusza Kota
Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs architektoniczny BARGEWORK – BIURO NA WODZIE.

Za najlepszy projekt pierwszej w Polsce inwestycji biurowej na wodzie uznano „Pływającą Wyspę” autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki. Ich praca została wybrana spośród 135 nadesłanych. Jury wyróżniło ponadto pięć dodatkowych projektów.

 

Ogłoszenie wyników odbyło się 23 maja podczas V Kongresu Stolarki Polskiej. Zwycięski projekt zaprezentowali: Leszek Ruszczyk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, prof. dr hab. Witold Bielecki, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego oraz prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej. W imieniu grupy nagrodę w wysokości 20 000 zł odebrała Karolina Rączka.

 

„Pływająca Wyspa” łączy w sobie dedykowaną firmie przestrzeń prywatną z przestrzenią publiczną, która została umieszczona na ogólnodostępnym dachu. Pięcioosobowe jury doceniło projekt m.in. za funkcjonalność. Projekt „Pływającej Wyspy” czerpie z trendów współczesnej architektury. Pięknie wpisuje się w każdy krajobraz i jest jednocześnie niezwykle funkcjonalny (…) Twórcy zainspirowani modernistycznymi projektami Corbusiera i Miesa van der Rohea, stworzyli elastyczne i mobilne przedłużenie krajobrazu – czytamy w uzasadnieniu.

 

Jak podkreśla Marcin Wojciechowski, pomysłodawca konkursu i członek jury, wybór najlepszego projektu nie był łatwy. Otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych projektów, jednak jury mogło wybrać i wyróżnić tylko 6 prac – zaznacza. Profesor Marek Tukiendorf stwierdził, iż konkurs jest szansą na zaprezentowanie, jak uczymy architektury. Dzięki niemu pokazujemy, że w Polsce również studiują wizjonerzy. Jak już wspominałem wcześniej – ten projekt to lot w kosmos dla polskiej architektury – powiedział podczas wręczania nagrody. Dobre zdanie o projekcie BARGEWORK – BIURO NA WODZIE ma również Wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który zauważył, że konkurs daje Polsce możliwość zaprezentowania się od innej strony niż jako jeden z dużych emitentów CO2. Co więcej, projekt jest potwierdzeniem, iż w Polsce są tworzone innowacje. Dzięki takim inicjatywom zmieniamy postrzeganie Polski na świecie – skomentował Leszek Ruszczyk.

 

W konkursie wyróżniono również pięć projektów. Nagrody otrzymali:

  • Katarzyna Toczyńska i Agata Superczyńska
  • Robert Sobieszak i Katarzyna Jaśkiewicz
  • Patryk Ruszkowski
  • Maciej Radwański i Natalia Raczkowska
  • Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba oraz Mateusz Kot

 

Organizatorem projektu BARGEWORK – BIURO NA WODZIE była Grupa Aveex. Partnerami Technologicznymi, których rozwiązania należało uwzględnić w nadsyłanych projektach, byli: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy i Soudal. Patronat Instytucjonalny objęły: Związek Polskie Okna i Drzwi, Politechnika Opolska, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Akademia Leona Koźmińskiego.


0.0
Tagi: Bargework
Napisz pierwszy komentarz