Giant

Pamiętacie Monopoly?

Okładka gry Gdańsk Monopoly
Biurowiec GIP STARTER
Pierwsza w Polsce, miejska edycja popularnej gry planszowej została poświęcona miastu Gdańsk. Na planszy znalazły się m.in. dwa biurowce – Alchemia i Starter Gdańsk.

Monopoly to znana gra planszowa, polegająca na handlu nieruchomościami. Zabawa polega na obracaniu wielkimi pieniędzmi i szybkim powiększaniu majątku, dzięki sprawnemu obrotowi budynkami, hotelami i domami.

 

Monopoly uważane jest za najpopularniejszą grę planszową w historii – na świecie sprzedanych zostało już blisko 270 mln egzemplarzy. Wymyślone przez Elizabeth Magie w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu, doczekało się wielu najróżniejszych edycji (m.in. Las Vegas, Chicago, Alaska, James Bond, Coca Cola, Harley Davidson czy Harrods). W okresie PRL-u i w latach 90. Monopoly było też bardzo popularne w Polsce, o czym świadczą jej liczni naśladowcy (m.in. Fortuna, Bankrut! i Eurobusiness). Obecnie roczna sprzedaż oryginalnej wersji w Polsce wynosi ok. 120 tys. egzemplarzy.

 

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, który znalazł się na miejskiej edycji Monopoly, zawierającej jego najbardziej znane i charakterystyczne miejsca. Na planszy umieszczono 30 obiektów, zarówno historycznych, jak i współczesnych, m.in. Ratusz Głównego Miasta, gdańskie Spichlerze i Żuraw, Europejskie Centrum Solidarności, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, Politechnikę Gdańską czy PGE Arenę.

 

Rynek nieruchomości biurowych reprezentują budynki Inkubator Starter i Alchemia.

 

Biurowiec GIP STARTER jest efektem intensywnie rozwijanej i nowatorskiej inicjatywy Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości (Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER). Około 60 proc. powierzchni (tzw. Inkubator) oferowane jest po atrakcyjnej cenie startupom oraz firmom prowadzącm działalność nie dłużej niż 3 lata. Reszta powierzchni przypada klientom, dla których obowiązują stawki rynkowe. W budynku znajduje się nowoczesne przedszkole, lunch-bar oraz centrum konferencyjne. Biurowiec zlokalizowany jest przy ul. Lęborskiej 3B.

 

Budowa Alchemii rozpoczęła się pod koniec 2011 roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstały dwie biurowe wieże – 8-kondygnacyjna Aurum oraz 6-kondygnacyjna Platinum – połączone wspólną podstawą, które dostarczyły ponad 16 700 mkw. powierzchni biurowej. W kompleksie znajdują się ogólnodostępne centrum rekreacyjno-sportowe, zajmujące blisko 4600 mkw. powierzchni, a także restauracja Bazar Smaków, oferująca dania z czterech kuchni świata. Obecnie trwa realizacja II etapu kompleksu, nawiązującego architektonicznie do pierwszego i oferującego blisko 21 000 mkw. powierzchni biurowej, a także ponad 2600 mkw. powierzchni towarzyszącej, w ramach której powstanie centrum medyczne, przedszkole z własnym zieleńcem oraz część handlowo-usługowa. Oba obiekty są certyfikowane w systemie LEED. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Torus.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Merlinka :
chciałabym białostocką edycję Monopoly:D
27 listopada 2014 21:54