PGE Narodowy

Najlepszy pomysł na biznes w Toruniu?

W Toruniu rozstrzygnięto konkurs, w którym poszukiwano najlepszych pomysłów na biznes. Wygrał projekt firmy Exon, która dostanie dofinansowanie aż dwukrotnie wyższe, niż pierwotnie przewidywano.

W konkursie AIP Seed Capital, organizowanym przez Business Link Toruń i Gminę Miasta Toruń zwycięzcę nagrodzono kwotą w wysokości 200 tys. zł.

 

Autorami zwycięskiego pomysłu na biznes są Dariusz Adamczyk, Mateusz Wójcik i Mateusz Karcz – właściciele toruńskiej firmy Exon, która dostarcza rozwiązania technologiczne z dziedziny zabezpieczeń i nadzoru. Stworzyli aplikację Venue, umożliwiającą znalezienie wolnego miejsca w kawiarni czy restauracji, dzięki podglądowi w trybie live ilości osób w lokalach. Program pozwoli też na śledzenie aktualnie obowiązujących w nich promocji.

 

Pomysł jest z życia wzięty, wychodząc na miasto sami często mieliśmy problem ze znalezieniem wolnego miejsca - komentuje Mateusz Wójcik. - Aplikacje i urządzenia interaktywne są teraz bardzo popularne, jest więc duże grono odbiorców. Poza tym nasza firma produkuje urządzenia do prowadzenia statystyk w lokalach, tylko nie takie rozbudowane jak ten projekt.

 

Pomysłodawcy myślą też o dodatkowych zastosowaniach swojej aplikacji. Wiemy, że w sklepach czy placówkach publicznych jest też zapotrzebowanie na coś takiego, więc oprócz aplikacji może też dodatkowo pełnić funkcję takiego urządzenia statystycznego, które na przykład jest licznikiem odwiedzin lub sprawdza skuteczność kampanii promocyjnych – wyjaśnia Dariusz Adamczyk. Aplikacja będzie darmowa, natomiast dla klubów i lokali gastronomicznych prawdopodobnie będzie wprowadzony abonament.

 

Pomysł firmy Exon dostanie dwukrotnie wyższe dofinansowanie, niż pierwotnie przewidywali organizatorzy konkursu. - Dodatkowe 100 tys. dołożył prywatny inwestor, który zasiadał w Komitecie Inwestycyjnym, oceniającym projekty – mówi Paweł Żywiecki, manager Business Link Toruń.

 

W konkursie do rywalizacji stanęło 30 projektów, spośród których sześć przeszło do drugiego etapu, gdzie autorzy prezentowali swoje pomysły przed Komitetem Inwestycyjnym. Ten zdecydował, że oprócz zwycięskiego Venue, dodatkowo trzy inne biznesy dostaną warunkową szansę na dofinansowanie, co oznacza, że otrzymają wsparcie po założeniu działalności gospodarczej i wcieleniu swoich pomysłów w życie.

 

Miasto Toruń informuje, że Business Link Toruń i Gmina Miasta Toruń, pracują już nad kolejnymi edycjami konkursu AIP Seed Capital. Najbliższa z nich ruszy wiosną. Zmianie ulegną niektóre zasady konkursu. Tym razem będzie on skierowany również do firm, które będą rywalizować o pół miliona złotych.

 

AIP Seed Capital, to fundusz kapitału zalążkowego działający przy sieci Inkubatorów oraz Business Link, stworzony w celu wspierania rozwoju pomysłów biznesowych opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, poprzez udzielanie wsparcia kapitałowego w nowo utworzone spółki. Przez ponad pięć lat działania funduszu wsparcie inwestycyjne otrzymało 75 startupów.


0.0
Tagi: Toruń
Napisz pierwszy komentarz