Vastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKontor logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPodium Investment logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoNowy Styl Group logoForbo Flooring Systems Polska logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

EKO Systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury

Artykuł

Astoria w Warszawie
Astoria w Warszawie
Zastosowana w biurowcu ASTORIA technologia termoaktywna umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału grzewczego i chłodniczego obiektu.

Spółka STRABAG Real Estate GmbH (SRE) realizuje w centrum Warszawy obiekt biurowo-handlowy ASTORIA, który zostanie wyposażony w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, w tym inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).

 

Technologia termoaktywna umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału grzewczego i chłodniczego danego obiektu. Betonowe płyty posiadają możliwość gromadzenia ciepła, co może być wykorzystane w praktyczny sposób, a dzięki ułożonym w nich rurach, w których przepływa woda, stają się one powierzchniami aktywnymi termicznie. Latem energia cieplna kumulowana jest w dzień i oddawana w nocy i odwrotnie, energia chłodnicza gromadzona jest w nocy i oddawana w dzień. System umożliwia zatem łagodną i wolną od przeciągów klimatyzację. W zimie masa betonowa służy do oddawania ciepła.

 

Przy planowaniu budynku ASTORIA wykorzystano dużą zdolność betonu do akumulacji energii cieplnej. Technologia CCT jest korzystna w momencie, kiedy zachodzi zarówno zapotrzebowanie na ciepło, jak i na chłód, czyli przeważnie w budynkach biurowych i administracyjnych. Na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne wpływa korzystnie to, że regulacja stropu termoaktywnego następuje poprzez efekt samoregulacji, poprzez co znacznie zredukowany zostaje nakład na technikę regulacji.

 

Duże obciążenia cieplne w biurowcach powoduje występowanie wymiernych problemów w zakresie warunków klimatycznych pomieszczeń w miesiącach letnich. Wysokie natężenie ruchu ludzi, obciążenia cieplne z oświetlenia i urządzeń oraz energia cieplna dostarczona przez nasłonecznione i oszklone elementy budynków, powodują dodatkowy wzrost ciepła i duże koszty eksploatacyjne instalacji pełnej klimatyzacji.

 

Od klimatu pomieszczenia uzależnione jest również samopoczucie, sprawność fizyczna i intelektualna oraz zdrowie osób przebywających w budynku. Analizy wskazują, że wykorzystanie technologii CCT w budynku może zapewnić nawet 20-krotnie niższe użycie energii i od 40-70 proc. mniejsze koszty eksploatacyjne względem tradycyjnych systemów chłodzenia, a także duży komfort pracowników (brak przeciągów, ustawienie temperatury w danym pomieszczeniu do indywidualnych upodobań, niskie prawdopodobieństwo awarii systemów chłodzenia i ogrzewania).

 

Budynek ASTORIA o powierzchni całkowitej 28 000 mkw. powstaje pomiędzy centrum biznesowym a Starym Miastem i zaoferuje niemal 17 000  mkw. powierzchni biurowej i 1400 mkw. powierzchni handlowej. SRE realizuje inwestycję według zasad zrównoważonego rozwoju i zgodnie z wymogami certyfikacji LEED na poziomie Gold.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra