Giant

„Rewolucja 4.0” w projektowaniu fasad

Artykuł

Fasada Parametryczna Schüco, fot. Schüco
Fasada Parametryczna Schüco od wewnątrz, fot. Schüco
W tym roku spośród 4928 zgłoszeń z 56 krajów świata jury konkursu Red Dot Design Award wybrało System Fasad Parametrycznych Schüco. Rozwiązanie to eksperci określają mianem „rewolucji 4.0” w projektowaniu fasad. Dlaczego?

Nagrodzona przez Red Dot Design Award Fasada Parametryczna Schüco pozwala na szybszą i bardziej ekonomiczną realizację skomplikowanych powłok o strukturze 3D. Jest to pierwsza na skalę rynku kompletna platforma cyfrowo-technologiczna,  otwierająca niedostępne dotychczas możliwości powtarzalnej produkcji powłok budynków o skomplikowanej geometrii. Dotychczas realizacja fasad 3D wiązała się koniecznością ponoszenia wysokich kosztów i długim czasem realizacji. Dzięki domkniętemu łańcuchowi tworzenia wartości system Fasad Parametrycznych pozwala tworzyć zindywidualizowane powłoki budynków nawet na skalę seryjną. Jury doceniło nowe rozwiązanie głównie ze względu na oferowaną przez nie „unikatowość w masowości”. Wyróżnienie „Honourable Mention” w kategorii „Red Dot Award: Product Design 2015” jest przyznawane produktom i rozwiązaniom wyróżniającym się szczególnym wzornictwem i precyzją wykonania w każdym szczególe.

 

Rewolucja „4.0”

 

Trzonem systemu Fasad Parametrycznych Schüco jest biblioteka „inteligentnych” modułów fasadowych, stanowiących wtyczki do programów obsługujących pliki w formacie CAD. Na etapie pracy z oprogramowaniem architekt może łączyć poszczególne elementy w dowolne konstrukcje. W zależności od indywidualnego zamysłu modułom można nadawać różnorodne funkcje, wstawiać w nie przezierne lub nieprzezierne wypełnienia, integrować z modułami fotowoltaicznymi z oferty Schüco i poddawać wielokrotnym modyfikacjom estetycznym. Program na bieżąco zapamiętuje wprowadzane zmiany i automatycznie przeprowadza testy technicznej wykonalności. Dzięki temu architekt może skupić się na czystej kreacji. Moduły mogą być parametryzowane indywidualnie lub globalnie – w skali całego modelu 3D fasady. Dzięki narzędziom symulacyjnym model można dodatkowo uzupełniać o opcjonalne ulepszenia. Ponadto program dostarcza klarownej prezentacji kosztów produkcji i ewentualnych zmian, co pozwala na monitorowane efektywności ekonomicznej inwestycji na każdym etapie. W ten sposób powstaje łańcuch danych, który jest przenoszony bezpośrednio na produkcję.

 

System Fasad Parametrycznych, w celu wykluczenia błędów przy odczycie rysunków technicznych, dla każdego projektu tworzy kompletny model 3D fasady. Na etapie projektowania do każdego jej elementu od samego początku przypisywany jest indywidualny kod CNC maszyny. Dzięki temu znika konieczność indywidualnego programowania poszczególnych obróbek, co często bywa źródłem błędów produkcyjnych. Platforma ułatwia także montaż fasady na placu budowy. Na każdym komponencie umieszczony jest niepowtarzalny kod, który pozwala na właściwe zmontowanie ze sobą poszczególnych części konstrukcji. W ten sposób cały proces przebiega w niemal zautomatyzowany sposób, wykluczający jakiekolwiek opóźnienia czy korekty.

 

Konkurs Red Dot Design Award w tym roku obchodzi swoje sześćdziesięciolecie. W skład kapituły weszło aż 38 ekspertów z 25 krajów. Oficjalne rozdanie nagród nastąpi 29 czerwca 2015 roku.


0.0
Tagi: Schuco
Napisz pierwszy komentarz