Giant

Warszawski sen

|
Ciekawe projekty architektoniczne wieżowców w Śródmieściu lub też na jego obrzeżach.

Uśpione projekty

W 2007 r. pojawiły się pierwsze informacje o projekcie Lilium Tower autorstwa Zady Hadid. Nieprzypadkowo obiektowi nadano taką nazwę, bowiem bryła budynku miała nawiązywać do kształtu lilii, dzięki czemu wyróżniałaby się na tle dotychczasowej zabudowy. Ratusz wydał wstępną zgodę na budowę w Śródmieściu obok hotelu Marriott, ale kryzys uniemożliwił deweloperowi podjęcie prac. Niedawno planiści zasugerowali zmiany w projekcie. Z dezaprobatą odnoszą się do formy architektonicznej, niedostatecznie korespondującej z przestrzenią miejską. Postulowali także o obniżenie budynku do 180-220 m w stosunku do zakładanych pierwotnie 260 m. Najprawdopodobniej konieczne będzie przeprojektowanie Lilium Tower.

Trzy lata temu inwestor Global Partners zaprezentował koncepcję renowacji obiektów sportowych i zagospodarowania przestrzeni na Polu Mokotowskim, graniczącym ze Śródmieściem. Kompleks nazwano Parkiem Światła, ponieważ 70 proc. z 20 hektarowego obszaru inwestycji przeznaczono na tereny zielone. Planowano utworzenie przestrzeni proekologicznej i ogólnodostępnej, która poza strefą rekreacyjno-sportową posiadałaby budynki mieszkalne, hotelarskie i biurowe, w tym wieżowce o organicznym, wygiętym kształcie. Plany architektoniczne powstały m.in. w pracowni APA Kuryłowicz&Associates. Dla oceny przedsięwzięcia pod względem zrównoważonego rozwoju, wykonano analizę metodą SPeAR (Sustainability Project Appraisal Routine). Projekt otrzymał pozytywną opinię. Jednak z powodu uchwalonego rok później miejscowego planu, nie zezwalającego na budynki przekraczające 20 m wysokości oraz na planowaną zabudowę mieszkaniową – prace przy inwestycji wstrzymano. Dodatkowe ograniczenia narzuciła też strefa ochronna wokół Okęcia, uniemożliwiająca budowę obiektów przewyższających 145 m w tym rejonie.

Ożywione projekty

Zespół Projektowo-Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt przedstawił kilka lat temu intrygującą koncepcję kompleksu wieżowców. Plany powstały we współpracy z Piotrem Ostrowskim. Porta Varsovia ma być zespołem dwóch wieżowców mierzących po 218 m, zlokalizowanych pomiędzy ul. Emilii Plater, Wspólną i Nowogrodzką. Pomysł architektoniczny opiera się na przeciwieństwach. Szklana struktura trzech ścian każdego z budynków stanowić ma dysonans wobec czarnej elewacji czwartej ściany. Kontrast zostanie wzmocniony otworami w czwartej ścianie, symbolizującymi dziury po kulach powstańczych. Takie same ślady posiada pobliski kościół św. Piotra i Pawła. Najbliższa przestrzeń Porta Varsovia zostanie zagospodarowana pod tereny zielone, spokojne i ciche miejsce w porównaniu z głośnym centrum. Niedawno ratusz wydał decyzję środowiskową, która jest niezbędna do ubiegania się o analizę warunków zabudowania przestrzeni dla tej inwestycji.

Plany Banku PKO BP, by postawić biurowiec w miejscu Rotundy przy ul. Marszałkowskiej, długo budziły kontrowersje. Z wieżowca ostatecznie zrezygnowano. W zeszłym roku przyjęto projekt Nowej Rotundy autorstwa KD Kazikowski Design. Nowy budynek zachowa wielkość starej budowli. Bank zajmie piwnice i parter. Dużą wagę przywiązano do uczynienia nowego obiektu przystępnym dla mieszkańców Warszawy. Z tego powodu postanowiono otworzyć w nim ogólnodostępną kawiarnię zintegrowaną z placem miejskim oraz restaurację.


0.0
Napisz pierwszy komentarz