PGE Narodowy

Rynek biurowy w Krakowie: czy lider miast regionalnych utrzyma swoją pozycję?

Wizualizacja budynku F kompleksu Bonarka for Business
Wizualizacja budynku F kompleksu Bonarka for Business
W ubiegłym roku krakowski rynek biurowy wzbogacił się o 55 500 mkw., a więc w mieście pojawiło się znacznie mniej nowej przestrzeni niż w roku 2014.

Stolica Małopolski jest liderem, biorąc pod uwagę zasoby powierzchni biurowej w rodzimych miastach regionalnych. W ubiegłym roku krakowski rynek biurowy wzbogacił się o 55 500 mkw., a więc w mieście pojawiło się znacznie mniej nowej przestrzeni niż w roku 2014. Równocześnie w trakcie realizacji znajdowało się ponad 260 000 mkw. w projektach, które ukończone zostaną w 2016 i 2017 r.


Źródło: „Polski rynek biurowy 2015. Inwestycje. Architektura. Produkty”

Inwestycje powstają w różnych dzielnicach miasta. W Krakowie nie istnieje jedno centrum biznesowe. Można za to wyodrębnić obszary cieszące się większym zainteresowaniem deweloperów realizujących projekty biurowe. Do takich miejsc należą dzielnice Prądnik Czerwony, Podgórze oraz Grzegórzki.

W przypadku dzielnicy Grzegórzki nowe inwestycje biurowe są wznoszone głównie w rejonie ronda Mogilskiego, z kolei w przypadku Prądnika Czerwonego wzdłuż al. gen. Bora-Komorowskiego (m.in. biurowiec FIVE kompleksu Quattro Business Park) czy ul. Opolskiej (pierwszy budynek projektu O3 Business Campus).  

Na szczególną uwagę zasługują dzielnice Podgórze i Podgórze Duchackie, gdzie powstaje stosunkowo dużo kompleksów biurowych. Wśród nich znajduje się inwestycja firmy TriGranit Development Polska sp. z o.o. – projekt Bonarka for Business (B4B). W ubiegłym roku, w ramach inwestycji otwarto piąty budynek – biurowiec E – oferującym 10 000 mkw. powierzchni najmu. W 2015 r. prowadzono również budowę kolejnych obiektów — F i G, które dostarczą po 10 000 mkw. powierzchni najmu. Docelowo cały kompleks będzie składał się z 11 biurowców. Na tym obszarze nie brakuje również mniejszych projektów biurowych. W tym kontekście warto wspomnieć o budynku Hexagon, powstającym przy ul. Zamkniętej. Obiekt zaoferuje 2600 mkw. powierzchni przeznaczonej na sprzedaż. Zakończenie budowy budynku, którego inwestorem jest JR Holding, zaplanowano na III kw. br.  

Na znaczeniu zdobywa również inny obszar miasta. Ze względu na sporą liczbę niezagospodarowanych terenów inwestycyjnych, duży potencjał do rozwoju branży biurowej posiada niewielka, lecz centralnie usytuowana część stolicy Małopolski – dzielnica Czyżyny. Na obszarze tym swój projekt biurowy realizuje firma Lobos Nieruchomości – przy ul. Medweckiego (w sąsiedztwie Dworca Czyżyny) powstaje nowoczesny biurowiec klasy A – Lobos Office. Budynek, który będą składał się z 4 kondygnacji naziemnych oraz 1 podziemnej, zaoferuje 5600 mkw. powierzchni biurowej przeznaczonej na wynajem. Budowa inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2015 r., jej zakończenie zaplanowano na październik 2016 r.

Również w dzielnicy Dębniki inwestorzy realizują nowe obiekty biurowe. Najnowszym jest projekt Porto Office powstający przy ul. Zielińskiego. W skład kompleksu docelowo wejdą dwa nowoczesne budynki biurowe klasy A. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstaje czterokondygnacyjny budynek B – wznoszony na planie litery L i liczący ok. 5500 mkw. nowoczesnej powierzchni najmu. Oddanie budynku do użytku zaplanowano na marzec 2017 r.

 

 

Więcej o inwestycjach biurowych na krakowskim rynku można  znaleźć w raporcie „Polski rynek biurowy 2015. Inwestycje. Architektura. Produkty”
 

                       ZOBACZ RAPORT

 

 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz