Giant

Trendy w architekturze obiektów biurowych

|
Biurowiec Five
Biurowiec Five
Nadpodaż powierzchni biurowej sprawia, że sukces odnoszą obiekty dobrej jakości, mające oryginalny charakter, oferujące własny, niepowtarzalny wizerunek, sprzyjające różnorodnym, zindywidualizowanym aranżacjom.

Rok 2015 w trendach realizacji budynków biurowych w Polsce charakteryzował się utrwaleniem standardów realizacji dobrych, zindywidualizowanych obiektów. Konkurencja na rynku sprawiła, że powszechne są już rozwiązania sprzyjające elastyczności powierzchni biur: modularność siatki konstrukcyjnej i fasad, okna obejmujące całą wysokość ściany zewnętrznej, zapewniające bardzo dobre doświetlenie traktu biurowego, podłogi podniesione, sufity podwieszone, monitoring, oświetlenie LED części wspólnych, obwody elektryczne o gwarantowanym zasilaniu, całodobowy dostęp do biura oraz system BMS. Wzrasta świadomość inwestorów dotycząca obsługi komunikacji pionowej — za wadliwe uznaje się rozwiązania prowokujące tłok w lobby windowych, spowodowany przez osoby oczekujące na przyjazd urządzeń. Nadpodaż powierzchni biurowej sprawia, że sukces odnoszą obiekty dobrej jakości, mające oryginalny charakter, oferujące własny, niepowtarzalny wizerunek, sprzyjające różnorodnym, zindywidualizowanym aranżacjom oraz — wyróżniające się także estetycznie — niezależnie do tego, czy są to biurowce klasy A, czy niższej.

Bardzo ważne stały się — obok charakteru i postrzegania budynku jako marki — zagospodarowanie terenu wokół niego, jakość przestrzeni wspólnych, a także ich wielkość i program. Cechą charakterystyczną minionego roku był wzrastający trend certyfikowania obiektów biurowych w systemach BREEAM lub LEED, co z jednej strony wpływa na ogólny wizerunek budynku, z drugiej zaś przyczynia się do oszczędności eksploatacyjnych. Odbywa się to poprzez m.in. oszczędności wody i energii osiągnięte dzięki precyzyjnemu monitorowaniu ich zużycia, stosowanie baterii łazienkowych i oświetlenia z czujnikiem ruchu, system odzysku ciepła, zastosowanie energooszczędnego systemu chłodzenia i rozwiązań przeciwsłonecznych zapobiegających przegrzewaniu się pomieszczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałego dostępu światła dziennego (co sprzyja oszczędności energii elektrycznej). Dodatkowo standardem staje się stosowanie proekologicznych materiałów oraz sortowanie odpadów. Ważną rolę zaczynają odgrywać maksymalne udogodnienia dla przyszłych najemców: wprowadzanie powierzchni usługowych integrowanych z budynkiem biurowym: gastronomii, przestrzeni przeznaczonych do wspólnego spędzania czasu na starannie urządzonym terenie; zapewnienie wi-fi, jak również innych rodzajów usług — punktów przedszkolnych, pralni, punktów handlowych lub placówek medycznych. Standardem staje się parking dla rowerów ze wspólnymi szatniami i prysznicami dla pracowników.

Wyraźnym trendem jest zwiększona dynamika realizacji budynków biurowych w dużych miastach innych niż Warszawa: w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Katowicach, które to budynki realizowane są w standardzie rozwijanym przez rynek warszawski. Przykładami realizacji wysokiej klasy biurowców były projektowane przez naszą pracownię biurowce Silesia Star w Katowicach oraz Buma Five w Krakowie. Buma Five o powierzchni użytkowej ok. 12 400 mkw. to 5. budynek w zespole Buma Business Park, certyfikowanym w systemie BREEAM. W założeniu urbanistycznym stanowi on niezależny element w stosunku do zwartej grupy obiektów wysokich etapów A, B, C i D kompleksu Buma Quattro. Zlokalizowany został na terenie obecnego parkingu terenowego, od strony arterii miejskiej — al. gen. T. Bora-Komorowskiego. W zamierzeniu stanowi on element wyróżniający się, charakterystyczną część zespołu. Projekt budynku opiera się na rzucie trójkąta równoramiennego z zaokrąglonymi narożami, którego jeden bok jest ułożony równolegle względem al. gen. T. Bora-Komorowskiego. Układ taki daje możliwość stworzenia pierzei od głównej trasy, a pozostałe elewacje poprawiają warunki naświetlenia powierzchni biurowej. Jednocześnie układ trójkąta optymalizuje powierzchnię ścian zewnętrznych w stosunku do przestrzeni najmu. Dostęp do powierzchni usługowych na parterze został przewidziany ze wszystkich stron, aby służyły one także jako udogodnienia użytkownikom wcześniej wybudowanych biurowców zespołu Quattro, natomiast główne wejście do części biurowej zlokalizowano od strony południowej — z pierzei al. gen. T. Bora-Komorowskiego. Od tej strony zostaną również zrealizowane: główny dojazd, podjazd dla taksówek oraz miejsca parkingowe dla gości. Elewacja budynku projektowana jest jako przeszklona na całej wysokości kondygnacji, modularna — w module 1,35 m, w systemie ślusarki okiennej z wyraźne zaznaczonymi poziomami poszczególnych stropów. Przewidywano wyjście na dach budynku, przeznaczony jako przestrzeń relaksu dla użytkowników biura.


 

 

Zobacz pełną wersję artykułu w raporcie „Polski rynek biurowy 2015. Inwestycje. Architektura. Produkty”
 

 ZOBACZ 

 

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz