Giant

Ciekawostki 5 nadbałtyckich biurowców w budowie

|
Budynek Zefir powstający w ramach kompleksu Pomerania Office Park
Kompleks budynków biurowych Alchemia
Prezentujemy Wam 5 najciekawszych według nas obiektów właśnie budowanych w Trójmieście. Mimo, że jeszcze nie są gotowe, to i tak każdy z nich posiada interesującą historię.

Nadmorski krajobraz kojarzy nam się głównie z morzem i plażą. Trójmiejska panorama ciągle wzbogacana jest jednak także o nowo powstające biurowce. Podróżując po Trójmieście możemy zobaczyć jak rozbudowują się już istniejące kompleksy, a także obserwować powstawanie całkiem nowych budynków. Przedstawiamy Wam inwestycje, których realizację możecie podziwiać podczas tegorocznych wakacyjnych wyjazdów nad morze. Choć prace nad tymi budynkami jeszcze trwają, każdy z nich już teraz tworzy własną historię, o której warto pamiętać mijając w trakcie letnich spacerów plac budowy. Prześledźmy wspólnie ciekawostki, które kryją w sobie trójmiejskie biurowce w budowie...

Biurowce z przeszłością tv 

Pierwszy z biurowców powstaje w zabudowie gdańskiego Starego Przedmieścia. W niewielkiej odległości od starówki znajduje się Pomerania Office Park, na którą składać się będą trzy budynki biurowo-usługowe usytuowane w centrum Gdańska. Kompleks złożony będzie z budynków: Zefir, Atol i Fala. Budynek Atol powstanie dopiero na przełomie 2018 i 2019 r. Obecnie spacerując po mieście można podziwiać niemal gotowy i oferujący ponad 4 600 mkw. powierzchni na wynajem biurowiec Zefir. Jest to kameralny obiekt znajdujący się przy ul. Żabi Kruk. W biurowcu Zefir znajdzie się m.in. siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Departament Geodezji i Kartografii). Na przyjęcie najemców obiekt będzie gotowy w II poł. 2016 r. Z ciekawostek warto przypomnieć, że Pomerania Office Park jest inwestycją Spółki UNIMOR Development, która przed rebrandingiem marki zajmowała się produkcją telewizorów. Historię działalności firmy upamiętniają miana poszczególnych biurowców (Zefir, Fala i Atol). Są to terminy, które kiedyś stanowiły nazwy kolejnych modeli telewizorów produkowanych przez spółkę.

Alchemia obiektów biurowych

Kolejnym nowoczesnym kompleksem biznesowym w Gdańsku jest Alchemia. Inwestycja ta realizowana jest w 4 etapach. W sumie na trójmiejski rynek biurowy dostarczy ona ponad 80 000 mkw. powierzchni. Inwestycję tę można podziwiać w Oliwie (jedna z dzielnic Gdańska). Integralną częścią I etapu Alchemii jest największe w Trójmieście centrum rekreacyjno-sportowe. W tym etapie inwestycji powstały dwie wieże biurowe – Aurum i Platinum połączone wspólną podstawą. Drugi etap wzbogacił gdański rynek biurowy o ok. 25 000 mkw. Wiąże się on z oddaniem do użytku wież Ferrum i Titanium (również łączy je wspólna podstawa). Obecnie w budowie jest III etap, w ramach którego powstanie Argon oferujący ok. 38 000 mkw. Budynek będzie największym z wolnostojących biurowców w północnej Polsce. Obiekt w przyszłości ma wyróżniać się pasażem handlowym z elementami małej architektury i roślinnością. IV etap Alchemii jest na razie w trakcie prac koncepcyjnych. Spacerując w pobliżu tego kompleksu biurowego można wspomnieć historię miejsca, na którym on powstaje. To tu niegdyś znajdował się zakład „Chemia”. Nie dziwi zatem nazewnictwo obiektów biurowych pochodzące od pierwiastków. 

Więcej o nazwach biurowców: W gąszczu nazw obiektów biurowych

Olivia w hołdzie Kaszubom

Olivia Business Centre jest obecnie największym centrum biznesowo-biurowym w Polsce północnej. Dostarcza ona na rynek 73 000 mkw. powierzchni, a docelowo liczba ta ma wynosić 170 000 mkw. Biurowce tego kompleksu stanowią siedzibę już dla ponad 90 firm. Od 2010 r. Olivia Business Centre ciągle się rozbudowuje. Będąc w Gdańsku można zobaczyć ukończone już Olivia Gate, Olivia Point, Olivia Tower, Olivia Four oraz Olivia Six, które otaczają patio z fontannami i zielenią. W budowie od 2015 r. jest wieżowiec Olivia Star. Co ciekawe, będzie on stanowił najwyższy budynek centrum. Na ostatnim piętrze budynku powstanie ogólnodostępny taras widokowy, z którego będzie można podziwiać piękną panoramę obejmującą Zatokę Gdańską, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie i Półwysep Helski oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Olivia Star architekturą nawiązuje do Hali Olivia, w której odbył się pierwszy zjazd Solidarności. Spacerując obok tego obiektu, możemy wspomnieć także historię Kaszubów, którzy jako pierwsi tworzyli region Trójmiasta. W symboliczny sposób podziękowanie za pracę przeszłych pokoleń zostało wyrażone w fundamentach budowanego biurowca, którego filary ozdobione są wzorami kaszubskimi.

Yoko w Garnizonie

Projekt Garnizon to inwestycja, którą można podziwiać będąc w gdańskim Wrzeszczu. Przestrzeń ta zagospodarowana jest budynkami apartamentowymi, biurowymi, usługowymi i handlowymi. Obecnie realizowanym obiektem jest Yoko. Według planów ten 4-kondygnacyjny biurowiec na przełomie 2016 i 2017 r. dostarczy na trójmiejski rynek 12 300 mkw. powierzchni całkowitej (w tym 5000 mkw. przestrzeni biurowej). W przyszłości w ramach kompleksu powstaną także kolejne biurowce: Gato i Nano. Dlaczego Garnizon? Znów przyszłość i nowoczesność miejsca łączy się z jego przeszłością i tradycją. Pod koniec XIX w. na tym terenie zaczęły powstawać koszary dla formacji 1 i 2  Pułku Huzarów Straży Przybocznej Cesarza Wilhelma II, zwanych też Czarnymi Huzarami. Wraz z następnymi latami zmieniały się losy tego miejsca. Było ono siedzibą Policji Ochrony Wolnego Miasta Gdańska czy Ludowego Wojska Polskiego. Od 2005 r. właścicielem terenu jest Grupa Inwestycyjna Hossa SA, która postanowiła zagospodarować teren jako wielofunkcyjną dzielnicę Garnizon. 

Gdyńskie XYZ 

Niedaleko od stacji Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdyni realizowany jest kompleks Tensor. Docelowo mają się na niego złożyć trzy budynki o nazwach X,Y,Z. Uroczyste otwarcie kompleksu miało miejsce w czerwcu br., podczas którego goście mieli możliwość zobaczenia budynku X. Całkowita powierzchnia najmu w kompleksie wyniesie 19 750 mkw., z czego biurowiec X dostarcza 4960 mkw., Y zaoferuje 8190 mkw., a Z – 6600 mkw. Do dyspozycji najemców oddanych zostanie 450 miejsc parkingowych. Kompleks będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie co najmniej bardzo dobrym. Na fasadach realizowanego przez firmę Euro Styl kompleksu znajdują się panele siatek, których wielokierunkowość stanowi nawiązanie do nazwy obiektu. Tensor to pojęcie stosowane m.in. w matematyce. Jest to obiekt geometryczny będący uogólnieniem skalara i wektora. W wypowiedzi kierownika robót Roberta Bałdygi, znajdującej się na stronie internetowej Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa czytamy, że: Nazwa Tensor nawiązuje do zespołu wektorów XYZ. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w elementach wykończenia wnętrz takich jak: balustrady, lada recepcyjna, układ oświetlenia w holu głównym czy panele kompozytowe na elewacji. Podobnie kształt terenów zielonych zagospodarowany jest w formie wektorowej. Wewnątrz budynków zastosowane zostały podniesione podłogi, aby pod nimi przeprowadzić wszystkie instalacje elektryczne. 

Mogłoby się wydawać, że aby tworzyć historię budynek musi istnieć i to przez jakiś dłuższy czas. Nie jest to jednak do końca prawdą. Czasem obiekt, który dopiero powstaje pełen jest ciekawostek i wpisuje się w historię miasta lub regionu. Tak jest chociażby w przypadku wyżej wymienionych trójmiejskich biurowców, które właśnie są budowane. Zapewne takich przykładów jest więcej, więc czasem warto podczas spacerów nie przechodzić tak całkiem obojętnie wobec powstających inwestycji.  

 


2.0
Napisz pierwszy komentarz