Proton Office

Jeden z wieloma funkcjami

Artykuł

|
Krakowski Park Club to przykład obiektu komercyjno-apartamentowego.
Interesującym trendem we współczesnej architekturze są inwestycje mixed-use. Łączenie w jednym obiekcie biur, apartamentów, sklepów a często też innych funkcji to coraz częstsze zjawisko również na polskim rynku nieruchomości.

Miksowanie modne na całym świecie

Angielskie wyrażenie mixed-use development na język polski tłumaczone jest jako wielofunkcyjne budownictwo. Jest to oryginalny segment rynku nieruchomości, w którym inwestycje łączą w sobie różne funkcje, np. mieszkalne, usługowe, biurowe, kulturalne czy handlowe. Największe obiekty świata potrafią połączyć w sobie naprawdę wiele ról. Jeden z najwyższych budynków na świecie, czyli drapacz chmur Burdż Chalifa w Dubaju łączy w sobie funkcje: biurową, mieszkalną, restauracyjną, hotel z apartamentami oraz kilka tarasów widokowych. Warto przytoczyć też europejski przykład wieżowca The Shard w Londynie. Do 28 piętra budynek jest biurowcem, powyżej posiada on część gastronomiczną, hotelową, a jeszcze wyżej znajdują się apartamenty i taras widokowy. 

Zamieszkać, zjeść i poćwiczyć w biurowcu

Na Polskim rynku też nie brak przykładów łączenia w jednym obiekcie funkcji biurowej z innymi, a popularność tego typu inwestycji ciągle wzrasta. Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej cenią sobie połączenie miejsca do życia z biurami. Apartamenty to jednak nie jedyna z dodatkowych funkcji obiektów. Sami mieszkańcy czy pracownicy biur stają się coraz bardziej wymagający i poszukują rozwiązań, które ułatwią im załatwianie wielu spraw. Toteż we współczesnych budynkach znajdziemy pralnie, sklepy, salony kosmetyczne czy spa. Przykładem może być wrocławski wieżowiec Sky Tower, który u swej podstawy jest galeriowcem, od 4 do 26 piętra biurowcem, a jeszcze wyżej obiekt jest apartamentowcem.

Co więcej nie zawsze to tylko te największe budynki mogą być inwestycjami mixed-use. Przykładem kameralnego obiektu, który łączy w sobie biura i apartamenty jest choćby krakowski Park Club. Jest to obiekt komercyjno-apartamentowy, który powstaje na skraju krakowskich Błoń. Dwie kondygnacje budowli mieszczą w sobie apartamenty. Z tarasów i balkonów apartamentów można podziwiać zielone rejony miasta. Mieszkańcy do swojej wyłącznej dyspozycji posiadają siłownię i parking. Biura ulokowane są na czterech poziomach a parter przeznaczony jest na przestrzeń komercyjną oraz część gastronomiczną. Zwieńczeniem oferty inwestycji jest wiszący taras tworzący zielone podium. 

Obiekty typu mixed-use są dostępne nie tylko w dużych biurowcach największych miast. Również budynki powstające w regionalnych miastach łączą w sobie różne funkcje. Przykładem może być choćby DL Center Point w Częstochowie stanowiący centrum biurowo - handlowo – usługowe. W tym biurowcu klasy A+ można znaleźć siłownię, salon kosmetyczny, aptekę, czy placówkę banku PKO. Inwestor oferuje zatem nowoczesne powierzchnie biurowe, które funkcjonalnie uzupełniają się z częścią handlowo – usługową, między innymi dzięki ofercie finansowej, gastronomicznej i drogeryjnej. 

  • 1
  • 2

2.0
Napisz pierwszy komentarz