MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoBusiness House logoOmnitech Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoNowy Styl Group logoAluprof S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGTV Lighting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSchüco International Polska logoPRO-INVEST S.A. logoOnyx Business Point logoCity Space logoEcho Investment logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTERBIURO logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoCity Office logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCHB14 logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoGłówka Pracuje logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoLobos Nieruchomości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Biuro w zgodzie z Naturą

|
Obecnie projektanci coraz częściej czerpią inspiracje z natury (fot. MDD)
Coraz więcej pracodawców zastanawia się jak zwiększyć efektywność i komfort pracowników. Może by tak skorzystać z terapeutycznych działań Matki Natury? Jak to zrobić, kiedy większość czasu spędzamy w biurach? Odpowiedzią może być trend aranżacji przestrzeni, trafnie nazwany „biophilic design”.

 

Człowiek od zarania dziejów związany był z naturą. Psycholodzy mówią o silnie wrodzonym i dziedziczonym związku, który kiedy zaburzony prowadzi do schorzeń i problemów psychosomatycznych. Biofilia w dosłownym jej tłumaczeniu oznacza „umiłowanie życia i form życia”. Jest ona nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia, a zwłaszcza skłonnością do przebywania w żywym otoczeniu. Wyniki raportu Global Research into Biophilic Design (2015), wskazują, że ludzie wybierają podobne miejsca do pracy. Najbardziej chcemy pracować przy naturalnym świetle (aż 44 proc. ankietowanych!), wśród żywej roślinności (19 proc.) i pogodnych barw (15 proc.) oraz co ciekawe, w pomieszczeniach z widokiem na morze (17 proc.). O ile ciężko byłoby pracodawcom zorganizować widok na morze, to już o całą resztę dużo łatwiej zadbać.

 

Jak to ma się do rzeczywistości? Betonowe ściany o ponurych barwach, sztuczne oświetlenie oraz syntetyczne elementy dekoracyjne w pomieszczeniach - przez wiele lat zachwycano się wszystkim co dalekie od naturalnego. Dodajmy do tego hałas, zanieczyszczone powietrze i ciągły pośpiech. Od około dekady przybywa badań dotyczących wpływu przyrody na nasze zdrowie i produktywność. Te jednoznacznie pokazują, że człowiek ma lepsze samopoczucie i efektywniej pracuje, kiedy otoczenie, w którym przebywa, jest bliskie naturze. Jego umysł pracuje jaśniej, a psychika jest stabilniejsza.

 

Projektanci i architekci zaczęli szukać rozwiązań, by miejsca pracy choć w małym stopniu zaspokajały potrzebę kontaktu człowieka z przyrodą. Architektura stała się swoistym łącznikiem między człowiekiem a otaczającym światem, przez co zaczęła pośrednio na nas oddziaływać. Obecnie projektanci coraz częściej czerpią inspiracje z natury. Nie bez powodu zaczęli tworzyć organiczne formy, które miały być kojarzone ze spontanicznością i autentycznością.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra