Giant

Biuro do podziału

|
Mindspace Warsaw w Hali Koszyki
Współdzielone biura to trend, który zmienia polski rynek pracy. Nic więc dziwnego, że w całym kraju rośnie liczba przestrzeni coworkingowych.

Biura coworkingowe są chętnie wybierane przez mikroprzedsiębiorstwa, freelancerów, start-upy czy przedstawicieli wolnych zawodów. Plusy pracy w tego typu przestrzeni doceniają także duże firmy i korporacje. Skąd wzięła się popularność biur coworkingowych? W pewnym momencie na rynku nieruchomości komercyjnych pojawił się nowy trend – workplace as a service (miejsce pracy jako usługa), którego pochodną jest właśnie coworking. Korzystanie ze współdzielonych biur wiąże się z różnymi korzyściami. Oczywiście jedną z nich jest oszczędność wynikająca z ograniczenia wydatków na wynajęcie biura (utrzymanie recepcji, rachunki itd.). Zaletą są także elastyczne i krótkoterminowe umowy najmu, jak i to, że z biur coworkingowych można skorzystać w różnych lokalizacjach. W tego typu przestrzeniach pracuje się wśród rożnych osób i ta różnorodność jest kolejnym plusem coworkingów. Stają się one miejscem wymiany poglądów, pomysłów, doświadczeń itd., a pracujące tu osoby tworzą swoistą społeczność. 

Osoby korzystające z biur coworkingowych wymagają nie tylko miejsca do pracy. Ważne są też usługi towarzyszące tego typu przestrzeniom, takie jak np. strefy relaksu, sale do spotkań z klientami czy miejsca parkingowe. Oczywiście takie biura oferują stanowiska pracy, sprzęt czy zaplecze socjalne. Jednak to nie wszystko. Ważną funkcją jest budowanie społeczności, dlatego w wielu takich miejscach organizowane są różne eventy czy spotkania networkingowe. Przykładem może być chociażby Hack Tour, który będzie gościć w coworkingu O4 w gdańskim kompleksie biurowym Olivia Business Centre. Tegoroczny Hack Tour to już kolejna edycja wydarzenia zainicjowanego przez przedstawicieli jednego z najlepszych na świecie ekosystemów startupowych z Finlandii wspólnie ze środowiskiem startupowym z północnej Polski (O4, Black Pearls VC, Startup Poland, strefa startup Gdynia, Project Startup, 3camp, Olcamp, Netcamp i Exea Smart Space). Wizyta trzech najważniejszych startupowych inicjatyw fińskich (Slush, Startup Sauna i Junction) to wydarzenie, które integruje środowisko coworkingu O4. Startupy biorące udział w Hack Tour zyskują szansę zaprezentowania się przed zagranicznymi i polskimi inwestorami (więcej: Hack Tour w coworkingu O4). 

Miejscem, które kojarzy się z biznesem są biurowce. Nic więc dziwnego, że to właśnie te obiekty oferują również biura coworkingowe. Takie przestrzenie znajdują się we wspomnianym powyżej kompleksie Olivia Business Center, ale nie tylko. 

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
madrala :
Nowoczesne biura to nowy trend w stolicy i na świecie. Według mnie prócz samej przestrzeni inwestorzy muszą się zastanowić poważnie nad lokalizacją i samym budynkiem bo jak na moje oko sam szklany moloch w centrum czy na Mokotowie już nie wystarczy. Ja wolałbym jakiś klimatyczny budynek choćby praskiego Konesera który się właśnie remontuje. W sumie dalej od centrum ale blisko 2 linii metra ale tam przynajmniej na kawę w kawiarni nie będę czekać 20 minut a czynsz zapłacę zdecydowanie mniejszy.
24 września 2017 12:52