PGE Narodowy

Karol Zieliński Blog: Kolor w biurze - dlaczego jest tak ważny?

Chyba nikt nie zaneguje stwierdzenia, że wygląd biura jest bardzo istotny. To, jak prezentuje się przestrzeń, w której pracujemy, wpływa nie tylko na wydajność pracy, lecz na ogólny wizerunek firmy. Aranżacje biur wielkich marek – Adobe czy Google – jedynie to potwierdzają.

Psychologowie od wielu lat prowadzą badania na temat wpływu kolorów na psychikę człowieka. Nie są to bezsensowne poszukiwania, gdyż barwy oddziałują na ludzką świadomość od początku istnienia gatunku. Jedne kolory pobudzają, drugie uspokajają. Jedne popychają do działania,  jeszcze inne wpływają na emocje. Zanim zdecydujemy się, który pigment zagości we wnętrzu naszego biura, zapoznajmy się z działaniem najważniejszych z nich.

BARWY ZIEMI –  Zieleń drzew, beżowe piaski, delikatny brąz skał – kolory te wydają się być idealną receptą dla wszystkich niezdecydowanych. Są bezpieczne i zawsze prezentują się gustownie. Wspaniale współgrają z drewnianymi meblami oraz tekturowymi dodatkami. Paleta barw ziemi jest neutralna, w związku z czym łatwo dołączać do niej inne kolory, które mogą lekko ożywić aranżację. Pigmenty zaczerpnięte z natury wprowadzają do pomieszczenia ciepłą, domową atmosferę i nie rozpraszają pracowników.

PASTELE – Stanowią łagodne tło dla wszelkich działań, dlatego polecane są do biur, w których pracuje więcej niż jedna osoba. Rozbielone kolory pasują do wnętrz ciasnych i nudnych. Nie wpływają negatywnie na poziom skoncentrowania pracowników, lecz pomagają skupić myśli i oddać się wyłącznie wykonywaniu obowiązków. Polecane są do różnego rodzaju gabinetów i pracowni artystycznych. 

BARWY CHŁODNE – Według jednej teorii kolorów, barwy chłodne to odcienie fioletu, błękitu i zieleni. Druga natomiast głosi, że niemal każda barwa ma swój zimny i ciepły odcień. Jednak bez względu na to, z którym stwierdzeniem się zgadzamy, możemy być pewni, że chłodne kolory przeznaczone są do biur, w których prowadzona jest intensywna praca. Są czyste i subtelne. Optycznie powiększają przestrzeń, toteż proponowane są do wnętrz o małym metrażu. Nie zwracają na siebie uwagi, a w dodatku prezentują się niezwykle profesjonalnie.

BARWY CIEPŁE – Odcienie czerwieni, pomarańczu i koloru żółtego przeznaczone są głównie do przestrzeni integracyjnych, na przykład firmowych stołówek lub korytarzy.

RÓŻ RECEPTĄ NA KŁÓTNIE – Jasny, pudrowy róż koi nerwy, toteż sugerowany jest do biur, w których często dochodzi do kłótni i intensywnej wymiany poglądów.

POMARAŃCZOWY DLA KREATYWNYCH – Soczysty odcień pomarańczowego pozytywnie wpływa na kreatywność, a więc świetnie sprawdzi się np. w agencji reklamowej. 

Kluczem dobrej aranżacji biura jest inteligentne zagranie odpowiednio dobranych kolorów, kształtów i materiałów. Aby zaktywizować pracownika, należy zastosować ciepłe i jasne barwy. Ciemne kolory natomiast przytłoczą wnętrze i negatywnie wpłyną na podejście pracowników do wykonywania swoich obowiązków. Najlepiej unikać także jaskrawych pigmentów, które rozpraszają i odwracają uwagę. Co istotne, by uniknąć nudnego efektu, biurowiec powinien być pomalowany na wiele kolorów.

Autor artykułu na co dzień pisze dla portalu redro.pl


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
kasia :
Polecam tapety lub fototapety - ożywią wnętrze, a dodatkowo to bardzo łatwy sposób na szybką zmianę dekoracji :) Fajne wzory można znaleźć tu: http://pieknetapety.pl, http://decoboo.pl, http://tapetyscienne24.pl
10 listopada 2015 12:06