EKO Biuro zdrowe dla pracowników

Zdjęcie przedstawia realizację firmy JAGA.
Realizacja biura wykonana przez firmę JAGA
Oprócz ceny oraz lokalizacji budynku, najemcy coraz częściej zwracają uwagę na szereg innych czynników. Jednym z nich jest wpływ miejsca pracy na zdrowie pracowników.

Dla każdego pracodawcy bardzo istotna jest efektywność pracy podwładnych. By ją zwiększyć należy poświęcić więcej uwagi zdrowiu i samopoczuciu pracowników. Bardzo duże znaczenie mogą mieć tutaj warunki jakie oferuje dane pomieszczenie. Eyal Litwin, wiceprezes Adgar Investments & Developments, zwraca uwagę na szereg rozwiązań wpływających na zdrowie pracowników - a w konsekwencji na ich większą skuteczność.

Pierwszym z takich czynników jest samo położenie budynku. Litwin zauważa, że wynajęcie miejsca w centrum miasta nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem - pracownicy są wówczas narażenie na większy hałas, co powoduje dodatkowe zmęczenie. Dobrym rozwiązaniem jest przenoszenie biur do dzielnic biznesowych, które redukują zgiełk, na który narażeni są pracownicy.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także dostęp do światła oraz świeżego powietrza w pomieszczeniu. Przy wyborze biura należy zwracać uwagę na znajdujące się w pobliżu budynku tereny zielone. Litwin dodaje, że bardzo ważne jest to, by okna w pomieszczeniu gwarantowały jak największe nasłonecznienie oraz by były uchylne, umożliwiając dopływ świeżego powietrza.

Litwin zwraca uwagę także na możliwości sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu. Dodaje przy tym, że brak takich rozwiązań może być szczególnie uciążliwy w przypadku powierzchni typu open-space, w których istnieją znaczące różnice temperatury w różnych miejscach pomieszczenia. Za najlepsze rozwiązanie uważa podzielenie przestrzeni na mniejsze jednostki wyposażone w odrębne systemy sterowania temperaturą.

Prócz tego za mniejszymi pomieszczeniami przemawia także mniejszy poziom hałasu. W pokojach, w których pracuje więcej niż 4-5 pracowników trudno o skupienie. W przypadku aranżacji typu open-space warto stosować odpowiednie ustawienie biurek czy dźwiękoszczelne ekrany tak, by jak najbardziej ograniczyć hałas i zgiełk.

Bardzo ważne jest, aby pracownik mógł korzystać z przerw. Istotne jest, aby nie spędzać całego dnia w jednej pozycji przed komputerem - należy skorzystać z wolnego czasu aby się przewietrzyć czy dostarczyć organizmowi trochę ruchu. Poza tym przerwę można wykorzystać na posilenie się, co z kolei ma pozytywny wpływ na efektywność pracy.

Wiceprezes Adgar Investments & Developments zwraca także uwagę na pozytywny wpływ sportu na samopoczucie pracownika. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy w pobliżu budynku znajdują się obiekty takie jak siłownia czy basen, z których mogą korzystać pracownicy.

Ostatnim czynnikiem na który zwraca uwagę Eyal Litwin w tym zestawieniu jest ergonomia w biurze. Wiąże się to ze stosowaniem odpowiednich mebli oraz odpowiedniej konfiguracji przestrzennej wyposażenia miejsca pracy.
 


0.0
Tagi: Adgar
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Karol71 :


Andrzej

To prawda...wygodny fotel w biurze to podstawa, sam wiem coś o tym najlepiej po tylu latach pracy w biurze widzę jak się to zmieniło, na szczęście na lepsze.

Rzeczywiście poprawił się komfort pracy, nie wiem czy to nie wynika z jakiś przepisów, że pracodawca powinien dbać o zdrowie pracownika i stąd te zmiany...
10 sierpnia 2012 12:05
Andrzej :
To prawda...wygodny fotel w biurze to podstawa, sam wiem coś o tym najlepiej po tylu latach pracy w biurze widzę jak się to zmieniło, na szczęście na lepsze.
8 sierpnia 2012 13:47