Przedsiębiorstwo Budowlane START logoKontor logoINTER-BUD logoForbo Flooring Systems Polska logoAluprof S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoNowy Styl Group logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoBusiness House logoArchicom logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zmalał wolumen obrotów nieruchomości biurowych

Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym.
Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym.
Udział w rynku nieruchomości biurowych wzrósł w pierwszych trzech kwartałach.

Eksperci z międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield zwracają uwagę, że udział w rynku nieruchomości biurowych wzrósł w pierwszych trzech kwartałach do 52 proc. z poziomu 45 proc. w ubiegłym roku. Jednak w trzecim kwartale tego roku wolumen obrotów w sektorze nieruchomości biurowych zmniejszył się o 7,4 proc., ale jak zaznaczają specjaliści, w skali rocznej wartość inwestycji w sektorze biurowym wzrosła o 19 proc. w porównaniu z 2011 r.

- Wzrost wolumenu obrotów w sektorze biurowym wynika z zawarcia szeregu większych transakcji w minionym kwartale. Jednak sektor ten jest szczególnie atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ można stosunkowo łatwo porównywać aktywa w poszczególnych krajach, a na najlepszych głównych rynkach na wartość aktywów korzystnie wpływa brak nowych inwestycji i ograniczona podaż – podkreśla David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

Z kolei Łukasz Lorencki, konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield dodaje:  - W trzecim kwartale 2012 r. wartość transakcji na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wzrosła o prawie 60 proc. w ujęciu kwartalnym. Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym, na który przypadło 87 proc. wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji. Pozostałe 13 proc. stało się udziałem transakcji w sektorze przemysłowo-magazynowym.

Warto dodać, że w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku odnotowano spadek aktywności o ok. 78 proc., m.in. ze względu na brak dużych transakcji przekraczających wartość 100 i 200 mln euro. Dobrym sygnałem jest wzrost aktywności krajowych inwestorów, na których przypadło ok. 44 proc. wartości umów zawartych w trzecim kwartale 2012 r.  Wartość transakcji zawartych w 2012 r. wyniosła 1,15 mld euro.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra