Zmalał wolumen obrotów nieruchomości biurowych

Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym.
Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym.
Udział w rynku nieruchomości biurowych wzrósł w pierwszych trzech kwartałach.

Eksperci z międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield zwracają uwagę, że udział w rynku nieruchomości biurowych wzrósł w pierwszych trzech kwartałach do 52 proc. z poziomu 45 proc. w ubiegłym roku. Jednak w trzecim kwartale tego roku wolumen obrotów w sektorze nieruchomości biurowych zmniejszył się o 7,4 proc., ale jak zaznaczają specjaliści, w skali rocznej wartość inwestycji w sektorze biurowym wzrosła o 19 proc. w porównaniu z 2011 r.

- Wzrost wolumenu obrotów w sektorze biurowym wynika z zawarcia szeregu większych transakcji w minionym kwartale. Jednak sektor ten jest szczególnie atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ można stosunkowo łatwo porównywać aktywa w poszczególnych krajach, a na najlepszych głównych rynkach na wartość aktywów korzystnie wpływa brak nowych inwestycji i ograniczona podaż – podkreśla David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

Z kolei Łukasz Lorencki, konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield dodaje:  - W trzecim kwartale 2012 r. wartość transakcji na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wzrosła o prawie 60 proc. w ujęciu kwartalnym. Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym, na który przypadło 87 proc. wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji. Pozostałe 13 proc. stało się udziałem transakcji w sektorze przemysłowo-magazynowym.

Warto dodać, że w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku odnotowano spadek aktywności o ok. 78 proc., m.in. ze względu na brak dużych transakcji przekraczających wartość 100 i 200 mln euro. Dobrym sygnałem jest wzrost aktywności krajowych inwestorów, na których przypadło ok. 44 proc. wartości umów zawartych w trzecim kwartale 2012 r.  Wartość transakcji zawartych w 2012 r. wyniosła 1,15 mld euro.


0.0
Napisz pierwszy komentarz