PGE Narodowy

Biura w Fabryce Grohmana

Trwają prace nad rewitalizacją Fabryki Grohmana
Trwają prace nad rewitalizacją Fabryki Ludwika Grohmana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Otwarcie planowane jest na kwiecień 2013 r.

XIX-wieczna Fabryka Ludwika Grohmana znajduje się przy ul. Tymienieckiego na Księżnym Młynie i wpisana jest do rejestru zabytków. Jej renowacja rozpoczęła się w grudniu 2011 roku i zakończyć się ma w kwietniu 2013 r. Celem jest stworzenie nowoczesnych powierzchni biurowych, sal konferencyjnych i siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ramach rewitalizacji odnowione zostaną istniejące budynki, w dwóch fragmentach nadbudowana będzie kondygnacja oraz dobudowany nowy obiekt, który stanowić będzie kontynuację częściowo wykonanego projektu kotłowni z 1938 r. Odrestaurowany budynek pomieści salę konferencyjną na 250 osób, około 1 000 mkw powierzchni biurowej na wynajem oraz biura ŁSSE.

Wartość projektu, bez wyposażenia, wyniesie ponad 16 mln zł. Całość finansuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna z środków własnych.

W chwili obecnej wykonano już mniej więcej 70 proc. prac. W niemal wszystkich obiektach mamy tzw. stan surowy zamknięty. Oznacza to, że wykonano już wszystkie zewnętrzne prace konstrukcyjne, położono dach, zamontowano okna i drzwi oraz podłączono większość instalacji, w tym ogrzewanie – mówi Marcin Kwintkiewicz, rzecznik ŁSSE. Prace posuwają się dalej: obecnie montowane są ściany działowe i oświetlenie, następnie rozpoczęte zostaną prace wykończeniowe. Przed Fabryką zamontowane zostaną dekoracyjne płyty żeliwne oraz stojaki na rowery. Stworzone zostaną także tereny zielone z ławkami.

Charakterystycznym elementem w zespole budynków Fabryki Grohmana jest pięciopiętrowa wieża ciśnień. Na jej zewnętrznej części zostanie zamontowana winda panoramiczna. Ważnym elementem jest zastosowanie w budowie materiałów, wzornictwa i bruku z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji stworzone są ze szkła i aluminium.

Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia AGG Architekci Grupa Grabowski, natomiast za jego wykonanie konsorcjum firm, którego liderem jest MC Kontrakty Budowlane. Projekt zaakceptowany został przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Postawiliśmy przed wykonawcą zadanie, aby do końca marca fabryka była gotowa do przyjęcia nowych najemców i pracowników strefy. Potem musimy tylko zdobyć pozwolenie na użytkowanie. Mam nadzieję, że efekty prac będziemy mogli podziwiać jeszcze w kwietniu - mówi prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
PGE Narodowy
mantra