ARTSERVIS sp. z o.o. logoTétris Poland logoCity Space logoCOTEX Office Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAgrobex Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoArchicom logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoTorus logoForbo Flooring Systems Polska logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logoPodium Investment logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKontor logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Trudny rok 2012

Grupa Budimex podsumowuje swoje przychody za 2012 rok, odnotowując spadek średniej wartości kontraktów grupy,

Rok 2012 to trudny czas dla wielu spółek budowlanych – niedokończone kontrakty, straty, redukcje zatrudnienia i upadłości. Po prawie 40% spadku wartości przetargów drogowych ogłaszanych w roku 2011, odnotowano spadek o kolejne 15% w roku 2012, a że udział tego segmentu budownictwa w portfelu zamówień Grupy Budimex wynosił 63%, sytuacja na rynku musiała wpłynąć także na działalność Budimeksu – informuje Dariusz Blocher, prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimex S.A.

Średnia wartość kontaktów grupy zmalała w 2012 roku do wysokości 39 mln zł z 78 mln zł odnotowanych w roku 2011. Zmniejszył się również portfel zamówień firmy – z 8,6 mld zł do 4,9 mld zł.

Łącznie Grupa Budimex odnotowała w 2012 roku kontrakty o wartości 2,8 mld zł. W poprzednim roku wartość ta wyniosła 5,3 mld zł, widać więc znaczny spadek. Grupa uzasadnia to spadkiem wartości przetargów ogłaszanych na rynku oraz z działań firmy zmierzających do zachowania „zdrowego” portfela na kurczącym się rynku.

Grupa informuje o stratach poniesionych z tytułu zakupionego w 2011 roku Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI), które w 2012 roku złożyło wniosek o upadłość z możliwością układu.

Jednak mimo tych trudności i wyraźnego spowolnienia w branży budowlanej jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych osiągniętych w 2012 roku, dzięki którym Budimex nadal pozostaje najbardziej wartościową spółką budowlaną notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podkreśla Dariusz Blocher.

Wyniki za rok 2012, pomijając negatywny wpływ PNI, Grupa podsumowuje jako dobre. Firma odnotowała rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży na poziomie ponad 6 mld zł, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk operacyjny Budimex wypracował na poziomie ponad 182 mln zł, natomiast zysk brutto – 203 mln zł. Ta wartość również jest wyższa niż w roku 2011.

W roku 2012 Budimex Nieruchomości odnotował 30% wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2011, a dzięki wyższej rentowności z działalności deweloperskiej od budowlanej istotnie wpłynął na wzrost zysków Grupy Budimex – zauważa Dariusz Blocher. Podkreśla również dobre wyniki Budimeksu Danwood, spółki całkowicie zależnej od Budimeksu S.A. oraz zyski wygenerowane na rynku niemieckim.

W ogólnym rozrachunku pozycja gotówkowa netto Grupy Budimex zmalała w 2012 roku o 25 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 1 579 mln zł.

Jak podsumowuje Dariusz Blocher - Lata 2013 – 2014 będą trudne. W roku 2013 spodziewamy się 16 – 18% spadku produkcji budowlano – montażowej. Nowe kontrakty drogowe finansowane z budżetu UE na lata 2014 - 2020 pojawią się w portfelach spółek prawdopodobnie w drugiej połowie 2014 roku. Zapowiada się wiele inwestycji w systemie „projektuj i buduj”, więc znaczące przychody z ich realizacji pojawią się dopiero w 2015 roku. Przed nami kolejne wyzwania. Ze względu na zmniejszający się rynek inwestycji drogowych dywersyfikujemy swoją działalność.

Grupa planuje zaangażować się w inwestycje energetyczne i hydrotechniczne oraz obszary niebudowlane.


0.0
Tagi: Budimex
Napisz pierwszy komentarz
mantra