Tork

EKO BREEAM dla Flanders Business Park

Kompleks Flanders Business Park w Warszawie
Kompleks Flanders Business Park w Warszawie
Budynki C, D i E w warszawskim kompleksie Flanders Business Park otrzymały ekologiczny certyfikat BREEAM Interim.

Powstający w Warszawie kompleks Flanders Business Park zdobył certyfikat BREEAM Interim, przyznawany na etapie budowy. Inwestycja osiągnęła ocenę Very Good.

Kompleks znajduje się u zbiegu ulic Łopuszańskiej i Flisa. Budynki A i B, czyli pierwszy etap projektu, zostały już oddane do użytku. Najemcami tych biurowców są między innymi Urząd Lotnictwa Cywilnego, ISS Facility Services, IFS CEE, Edelman, Hay Group i Wild Flavors. Drugi etap zakłada zrealizowanie trzech kolejnych budynków – C, D i E. Łącznie kompleks oferować ma 36 000 mkw. powierzchni.

Nowe budynki powstawać będą zgodnie z wymaganiami brytyjskiego certyfikatu BREEAM. Rozwiązania w nich zastosowane będą efektywne energetyczne i przyjazne środowisku. W rezultacie Flanders Business Park ma być jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych obiektów w Warszawie.

W kompleksie zastosowane zostaną między innymi systemy grzewczo-chłodzące, które mają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a także zminimalizować zużycie energii elektrycznej i równomiernie rozprowadzić chłód lub ciepło. Projekt zakłada również dostosowanie elewacji do orientacji względem stron świata. W obiekcie znajdą się również energooszczędne windy, a zewnętrze oświetlenie ma być redukowane w nocy. Ma to obniżyć zużycie energii o 50 proc. w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Rozwiązania zastosowane w łazienkach, takie jak bezdotykowa armatura umywalek czy dwufazowy system spłukiwania toalet, mają umożliwić ograniczenie wody o 40 proc. Każdy najemca będzie dysponował indywidualnymi licznikami ciepła, energii i wody, co pozwoli firmom na kontrolowanie ich zużycia. Nie zapomniano również o systemie segregacji odpadów. Opisane rozwiązania mają w efekcie obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o 50 proc.

Projekt kompleksu powstał w pracowni Arcade Polska. Inwestorem jest Liebrecht & wooD. W sierpniu zostały zakończone prace ziemne w budynku C.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra