Sawig Invest Group logoTriGranit Corporation logoKwiaty dla biura logoArchicom logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOmnitech Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoCity Space logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLobos Nieruchomości logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHexagon logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoCHB14 logoFYI Commercial Consulting logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWOMAK HOLDING logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBusiness House logoTorus logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zielone technologie nie tylko w budownictwie

Producenci elektroniki tworzą urządzenia coraz bardziej przyjazne środowisku – zasilane za pomocą promieni słonecznych czy wykonane z materiałów z recyklingu.

W 2009 r. koncern LG jako pierwszy wyprodukował telefon na baterie słoneczne, wykonany z materiału o niewielkiej szkodliwości dla środowiska. Funkcję ogniwa słonecznego spełnia w nim tylny panel z fotoelementem. Od tamtej pory liczba przyjaznych środowisku technologii znacznie się zwiększyła. Dziś można kupić energooszczędne telewizory i sprzęt komputerowy - bezprzewodowe klawiatury zasilane energią słoneczną, monitor firmy Fujitsu, który nie zużywa prądy w trybie stand-up czy notebooki z obudową z bambusa od firmy Asus.

 

Ostatnio na rynku pojawiła się kolejna nowość – specjalne słupy solarne firmy Pensa zasilane energią słoneczną, dzięki którym mieszkańcy największych metropolii mogą naładować urządzenia mobilne. Street charge, bo to o tym urządzeniu mowa, wykorzystuje bardzo proste, ale wydajne rozwiązanie. Łączy trzy ogniwa solarne, które tworzą takie skrzydła z dobrym bankiem energii – akumulatorem o pojemności 16 amperogodzin. Dzięki niemu można doładować co najmniej kilkadziesiąt urządzeń w przeciągu godziny czy dwóch. Jednorazowo możemy podłączyć 10 przedmiotów. Nie trzeba się też martwić o adapter czy końcówkę, bo to wszystko już jest. Słupy solarne zostały wyposażone w cały system połączeń – wyjasnia Łukasz Gontarek właściciel firmy Ecogadget.pl

 

Street charge pojawiło się już w 18 miastach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, a także w miastach Australii i Bliskiego Wschodu. Urządzenie spotkało się z dobrymi opiniami i przeszło pozytywnie testy. Ładowarka uliczna gromadzi energię przez cały dzień w akumulatorze, tak więc po zmroku także można korzystać z niej aż do wyczerpania zasobów. Korzystanie z tego urządzenia jest bezpłatne. Zresztą nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej, bo to kłóciłoby się z ideą odnawialnych źródeł energii. Wszyscy zwolennicy zielonej energii kładą nacisk na to, że jest to źródło nieskończone – tłumaczy Łukasz Gontarek.

 

Według badań Interbrand i Deloitte, wśród najbardziej ekologicznych marek najwyższe, czyli piąte, miejsce wśród firm z sektora elektroniki przypada firmie Panasonic, która w swojej ofercie posiada ok. 300 urządzeń energooszczędnych z certyfikatem Energy Star. Kolejne miejsca należą do koncernów Nokia i Sony.

Tagi: Deloitte
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra