Schüco International Polska logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoTorus logoOlivia Business Centre logoCHB14 logoAgrobex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLC Corp S.A. logoKwiaty dla biura logoOnyx Business Point logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBusiness House logoCity Space logoDorbud S.A. logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArchicom logoLobos Nieruchomości logoPartner Capital Group logoINTERBIURO logoUNIMOR Development S.A. logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGTV Lighting logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEcho Investment logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Opolski dworzec nie do poznania

Dworzec Opole Główne po przebudowie
Renowacji poddano m.in. wykonane z piaskowca detale architektoniczne na budynku wejściowym i głównym, historyczną stolarkę drzwiową, a także rozetowe okna budynku głównego
Odnowiona elewacja, odrestaurowane wnętrza i przyjazne otoczenie dla osób niepełnosprawnych – tak wygląda po przebudowie dworzec Opole Główne.

Najważniejszym celem inwestycji realizowanej przez PKP była poprawa komfortu i bezpieczeństwa podróżnych oraz dostosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Opole Główne to trzeci po Brzegu i Kluczborku dworzec na Opolszczyźnie, który został poddany kompleksowej przebudowie w ostatnich latach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom Opola - mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

 

Zabytkowy dworzec odzyskał dawny blask dzięki odnowieniu bogato zdobionej elewacji, która została podkreślona przez nową iluminację, składającą się ze 121 punktów świetlnych. Renowacji poddano wykonane z piaskowca detale architektoniczne na budynku wejściowym i głównym, historyczną stolarkę drzwiową, a także wielkie, rozetowe okna budynku głównego.

 

Wewnątrz dworca zachowano historyczne elementy wystroju, odnawiając m.in. drewnianą stolarka kasową wraz z 9 herbami, stoliki i barierki kasowe, okładziny z cegieł szkliwionych oraz posadzkę z motywami floralnymi w holu głównym. Konserwację przeszły malowidła zlokalizowane w poczekalni. Oprócz odnowionych kas biletowych, toalet i poczekalni, na podróżnych czeka salonik prasowy, supermarket, księgarnia, a także piekarnio-cukiernia.

 

Dzięki zainstalowaniu nowych wind (dwie z nich zlokalizowane są przy tunelu łączącym budynek wejściowy z głównym), umiejscowionych w posadzce liniom, prowadzącym z polami uwagi, dworzec stał się przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

 

W celu poprawy bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu rozbudowano system monitoringu. Ponadto zamontowano nowe systemy informacji wizualnej, głosowej oraz elektroniczne tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów zsynchronizowane z tablicami na peronach. Poprzez wymianę instalacji i ocieplenie budynku od wewnątrz poprawił się stan techniczny budynków i wzrosła ich energooszczędność.

 

Swoje oblicze zmienił również plac przed dworcem - we wschodniej części wybudowano parking, który pomieści około sześćdziesiąt samochodów, przed wejściem głównym do budynku dworca powstał deptak, natomiast po lewej stronie wyeksponowano przestrzeń z zabytkowym parowozem, gdzie oprócz oświetlenia wysokiego zostało zamontowane ogrodowe. W ramach przebudowy placu zlikwidowano bariery architektoniczne utrudniające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych.

 

Inwestycja na dworca Opole Główne była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 15 milionów złotych netto.

Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra