bcb wrzesień 2020

Obligacje Ghelamco jak świeże bułeczki

Warsaw Spire - wizualizacja nocna
Warsaw Spire - wizualizacja nocna
Cała pula obligacji korporacyjnych Ghelamco została wykupiona po zaledwie 4 dniach od rozpoczęcia zapisów. Jeszcze w czerwcu deweloper rusza z kolejnymi papierami.

Po 4 dniach nabywców znalazła cała pula Serii PPB obligacji korporacyjnych Ghelamco, skierowana do inwestorów indywidualnych. Zapisy na papiery o wartości 50 mln zł miały trwać do 16 czerwca, tymczasem zamknięto je już 3 czerwca. Teraz Ghelamco rusza z kolejną emisją. Od 16 czerwca do 23 czerwca 2015 roku inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na 4 letnie obligacje Ghelamco Invest o łącznej wartości nominalnej 30 mln zł. Oferta dewelopera obejmuje 300 000 obligacji serii PPC o wartości nominalnej 100 PLN każda i cenie emisyjnej uzależnionej od dnia złożenia zapisu. Wykup obligacji został zabezpieczony poręczeniem Granbero Holding Limited, jedynego udziałowca wszystkich spółek projektowych Grupy Ghelamco na terenie Polski. Zapisy prawdopodobnie będą prowadzone przez tę samą sieć dystrybucji co seria PPB, która sprzedała się w tempie rekordowym, jak na obligacje korporacyjne emitowane przez dewelopera.

 

Wyjście na rynek z nową emisją serii PPB w tym momencie i na tych warunkach okazało się bardzo dobrą decyzją. Ostatnie sukcesy komercyjne grupy i zaproponowane przez nas warunki zainteresowały inwestorów indywidualnych na tyle, że zapisy zakończyliśmy przed czasem i dodatkowo będziemy mieli ich redukcję – komentuje Jarosław Jukiel, Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu Ghelamco Poland. – Tu duży sukces, mając na uwadze aktualnie dużą podaż i różnorodność oferowanych papierów na rynku obligacji. Chcemy wykorzystać obiektywną atrakcyjność zaproponowanej przez nas oferty. Chcemy również dać możliwość wzięcia udziału w emisji serii PPC na kwotę do 30 mln zł tym inwestorom, którzy nie zdążyli złożyć zapisów na obligacje Serii PPB lub ich zapisy zostały zredukowane. Nowa emisja zostanie przeprowadzona na tych samych warunkach, co seria PPB, której zapisy zamknęliśmy przed terminem. Środki z emisji pozwolą nam pozyskać finansowanie dla naszych nowych inwestycji – mówi Jarosław Jukiel.

 

Obecnie Ghelamco Poland zaangażowane jest w realizację i komercjalizację flagowego projektu – Warsaw Spire. Największy kompleks biurowy, budowany aktualnie w Europie, powstaje w sąsiedztwie ronda Daszyńskiego i zaoferuje 100 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A. Kompleks na niespełna rok przed ukończeniem budowy jest wynajęty w 60 proc., głównie dzięki transakcjom zawartym w pierwszych miesiącach 2015 roku, kiedy firma znalazła najemców na przeszło 35 000 mkw. powierzchni.

 

Kolejną inwestycją Ghelamco prowadzoną obecnie w Warszawie jest projekt Wołoska 24 na Mokotowie. Ten biurowiec dostarczy 21 300 mkw. Ponadto jeszcze w 2015 r. rozpoczną się prace nad realizacją budynku biurowego przy ul. Wroniej  (17 000 mkw.) oraz kompleksu Sienna Towers o łącznej powierzchni przeszło 100 000 mkw. W portfolio planowanych inwestycji znajduje się również m.in. zagospodarowanie terenów dworca Warszawa Gdańska we współpracy z Xcity. Podjęte działania pozwalają szacować, że w najbliższych latach Ghelamco dostarczy na rynek nieruchomości biurowych ponad 300 000 mkw.

 

W minionych dwóch latach firma znalazła nabywców na pięć swoich projektów. W 2014 r. Ghelamco za cenę 189 mln EUR sprzedało trzy zrealizowane i skomercjalizowane projekty: Katowice Business Point, T-Mobile Office Park oraz Łopuszańska Business Park, natomiast rok wcześniej, za 232 mln EUR sprzedane zostały dwa projekty biurowe w Warszawie: Senator oraz Mokotów Nova.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz