bcb wrzesień 2020

Pierwszy dworzec systemowy od PKP

Dworzec sezonowy, wiz. PKP
Dworzec sezonowy, wiz. PKP
Budowa pierwszego systemowego dworca została zakończona. Inwestycja, która powstała w Nasielsku, jest już oddana do dyspozycji podróżnych.

Nowoczesny dworzec w Nasielsku został zrealizowany w ramach pilotażowego projektu spółki PKP – Innowacyjne Dworce Systemowe. W miejsce poprzedniego obiektu wybudowano kompaktowy oraz ekologiczny budynek, który będzie bardziej funkcjonalny oraz tańszy w utrzymaniu niż stary dworzec. Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% – dodaje.

 

Nowo wybudowany obiekt pełni wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych oraz został podzielony na dwie części: tzw. miejską oraz komercyjną. Dworzec jest również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażono w linie prowadzące dla osób niewidomych oraz niedowidzących, a także w tyflograficzną mapę obiektu. Za prace związane z budową dworca w Nasielsku odpowiedzialne było Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Inwestycja kosztowała ok. 5,4 mln zł, a środki na jej realizacje pochodziły z budżetu państwa oraz nakładów własnych PKP S.A.


Innowacyjne Dworce Systemowe jest pilotażowym projektem spółki PKP, który realizowany jest w czterech lokalizacjach. Aktualnie prace budowlane związane z projektem trwają na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. Obecnie PKP rozważa stworzenie nowoczesnych stacji w, m.in. Pomiechówku, Poznaniu Garbary czy Sędziszowie Małopolskim.

 

Zobacz więcej: PKP szykuje nowość – dworce systemowe

 


0.0
Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz