Przedsiębiorstwo Budowlane START logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoINTER-BUD logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoVantage Development S.A. logoRIS Kotes logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBusiness House logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoCity Space logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoTorus logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Nowe biura I półrocza

Kompleks biurowy Tensor jest jednym z biurowców oddanych do użytku w I połowie br.
Kompleks biurowy Tensor jest jednym z biurowców oddanych do użytku w I połowie br.
W I połowie 2016 r. do użytku została oddana rekordowa ilość nowoczesnej powierzchni biurowej. Polski rynek wzbogacił się o blisko 572 000 mkw.

Niemal 572 000 mkw. powierzchni biurowej oddanej do użytku w jednym półroczu to rekordowa wartość. Na koniec I połowy roku podaż na dziewięciu polskich głównych rynkach wyniosła 8,6 mln mkw. W tym okresie w samej stolicy ukończonych zostało 16 projektów. Dostarczyły one na rynek ponad 350 000 mkw. (szerzej: Warszawski rynek biurowy). Rynki regionalne w minionym półroczu powiększyły o 221 900 mkw. powierzchni dzięki oddaniu do użytku aż 33 projektów. Najwięcej, bo aż 11 z nich stanowią inwestycje na terenie Krakowa. Wśród ukończonych obiektów na regionalych rynkach można wyróżnić np. krakowskie biurowce Bonarka for Business F oraz O3 Business Campus I, Nicolas Business Center we Wrocławiu czy Tensor X i Y w Gdyni. Kolejne biurowce ciągle powstają. Aktualnie w budowanych jest ponad 1,4 mln mkw. biur. 

Z danych raportu Colliers International „Market Insights | Rynek biurowy I poł. 2016 r.“ wynika, że współczynnik pustostanów w Polsce wyniósł 13,4 proc. Inwestycje dostarczone na rynek w II kwartale zostały wynajęte w 54 proc. Wartość transakcji zawartych na dziewięciu głównych rynkach ukształtowała się na poziomie 627 200 mkw. Umowy w budynkach planowanych oraz w fazie budowy wyniosły ponad 27 proc. całkowitego popytu. Udział renegocjacji/przedłużeń równał się około 23,7 proc. popytu brutto, a nowe umowy stanowiły największą część całkowitego wolumenu - blisko 60 proc. — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych. Czynsze bazowe w I połowie br. utrzymały się na niezmienionym poziomie. W Warszawie miesięczna stawka czynszu wynosi 12-22,5 EUR/mkw., a w pozostałych miastach 10-16,5 EUR/mkw.

Zobacz także: Regionalny rynek biurowy

Colliers International Group Inc. jest firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 554 biur w 66 krajach zatrudniającą 16 000 pracowników.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra