Porto Office A Sp. z o.o. logoBusiness House logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFYI Commercial Consulting logoKart Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoGTV Lighting logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoTorus logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

PKP SA chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości

PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP pracuje nad nową strategią w obszarze nieruchomości. Spółka chce czerpać z nich długoterminowe zyski, którymi poprzez fundusze REIT podzieli się z inwestorami.

Nowa strategia zakłada, że najbardziej istotne budynki i grunty zostaną w rękach PKP. To one mają pozwolić spółce na osiągnięcie długoterminowych zysków poprzez realizowane na nich przedsięwzięcia. 

Jesteśmy jednym z największych posiadaczy nieruchomości w Polsce. W ostatnich latach działania strategiczne skupiały się tylko na tym, żeby te nieruchomości szybko i drogo sprzedawać. My natomiast nie chcemy, by sprzedaż była celem samym w sobie, ale jednym z narzędzi optymalizowania zarządzania naszym majątkiem. Mamy grunty o dużym potencjale inwestycyjnym i z nich właśnie chcemy czerpać długofalowe zyski – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA.

Z tego powodu spółka celowa Xcity Investment wstrzymała chwilowo transakcje odbywające się w segmencie projektów deweloperskich. W swoim portfelu PKP SA posiada ponad 100 tys. nieruchomości, z których ok. 30 proc. posiada potencjał inwestycyjny. Nie są to jedynie dworce i tereny przy torach kolejowych. Wśród nieruchomości należących do PKP SA są także lokalizacje znajdujące się w centrach miast. Scenariusze zagospodarowania dla każdej z nieruchomości będą rozpatrywane osobno. Spółka zamierza sprzedać część zbędnych gruntów oraz zainwestować w te, które powsiadają potencjał. PKP SA chce poszerzyć swój model wykonywania projektów deweloperskich. Atrakcyjne grunty spółka chce przeznaczyć np. na rządowy projekt Mieszkanie Plus.

Rozszerzenie filozofii inwestowania polega na tym, że dotychczas wchodziliśmy w projekt wspólnie z deweloperem i później wspólnie z projektu wychodziliśmy. Natomiast zachowanie udziału w nieruchomości, która powstaje w ramach projektu, jest działaniem bardziej długofalowym i perspektywicznym – wyjaśnia  agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk.

Spółka pragnie także wykorzystać możliwości wynikające z funduszy REIT (Real Estate Investment Trust). Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tej formy pośredniego inwestowania w nieruchomości do polskiego prawa. Fundusze REIT pozwoliłyby inwestorom czerpać profity z nieruchomości należących do PKP. 

 


0.0
Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra