Archicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoCity Space logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDorbud S.A. logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoALLCON INVESTMENT logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoTriGranit Corporation logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoEcophon Saint-Gobain logoEcho Investment logoKwiaty dla biura logoTorus logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPartner Capital Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCHB14 logoBusiness House logoBREMA Sp. z.o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

PKP SA chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości

PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP pracuje nad nową strategią w obszarze nieruchomości. Spółka chce czerpać z nich długoterminowe zyski, którymi poprzez fundusze REIT podzieli się z inwestorami.

Nowa strategia zakłada, że najbardziej istotne budynki i grunty zostaną w rękach PKP. To one mają pozwolić spółce na osiągnięcie długoterminowych zysków poprzez realizowane na nich przedsięwzięcia. 

Jesteśmy jednym z największych posiadaczy nieruchomości w Polsce. W ostatnich latach działania strategiczne skupiały się tylko na tym, żeby te nieruchomości szybko i drogo sprzedawać. My natomiast nie chcemy, by sprzedaż była celem samym w sobie, ale jednym z narzędzi optymalizowania zarządzania naszym majątkiem. Mamy grunty o dużym potencjale inwestycyjnym i z nich właśnie chcemy czerpać długofalowe zyski – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA.

Z tego powodu spółka celowa Xcity Investment wstrzymała chwilowo transakcje odbywające się w segmencie projektów deweloperskich. W swoim portfelu PKP SA posiada ponad 100 tys. nieruchomości, z których ok. 30 proc. posiada potencjał inwestycyjny. Nie są to jedynie dworce i tereny przy torach kolejowych. Wśród nieruchomości należących do PKP SA są także lokalizacje znajdujące się w centrach miast. Scenariusze zagospodarowania dla każdej z nieruchomości będą rozpatrywane osobno. Spółka zamierza sprzedać część zbędnych gruntów oraz zainwestować w te, które powsiadają potencjał. PKP SA chce poszerzyć swój model wykonywania projektów deweloperskich. Atrakcyjne grunty spółka chce przeznaczyć np. na rządowy projekt Mieszkanie Plus.

Rozszerzenie filozofii inwestowania polega na tym, że dotychczas wchodziliśmy w projekt wspólnie z deweloperem i później wspólnie z projektu wychodziliśmy. Natomiast zachowanie udziału w nieruchomości, która powstaje w ramach projektu, jest działaniem bardziej długofalowym i perspektywicznym – wyjaśnia  agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk.

Spółka pragnie także wykorzystać możliwości wynikające z funduszy REIT (Real Estate Investment Trust). Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tej formy pośredniego inwestowania w nieruchomości do polskiego prawa. Fundusze REIT pozwoliłyby inwestorom czerpać profity z nieruchomości należących do PKP. 

 

Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra