INTER-MAR Stanisław Marzec logoEcho Investment logoTorus logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoPodium Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoVantage Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGhelamco Poland logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBusiness House logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoLC Corp S.A. logoTétris Poland logoArchicom logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

PKP SA chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości

PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP chce czerpać długoterminowe zyski z nieruchomości. (fot. pixabay.com)
PKP pracuje nad nową strategią w obszarze nieruchomości. Spółka chce czerpać z nich długoterminowe zyski, którymi poprzez fundusze REIT podzieli się z inwestorami.

Nowa strategia zakłada, że najbardziej istotne budynki i grunty zostaną w rękach PKP. To one mają pozwolić spółce na osiągnięcie długoterminowych zysków poprzez realizowane na nich przedsięwzięcia. 

Jesteśmy jednym z największych posiadaczy nieruchomości w Polsce. W ostatnich latach działania strategiczne skupiały się tylko na tym, żeby te nieruchomości szybko i drogo sprzedawać. My natomiast nie chcemy, by sprzedaż była celem samym w sobie, ale jednym z narzędzi optymalizowania zarządzania naszym majątkiem. Mamy grunty o dużym potencjale inwestycyjnym i z nich właśnie chcemy czerpać długofalowe zyski – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP SA.

Z tego powodu spółka celowa Xcity Investment wstrzymała chwilowo transakcje odbywające się w segmencie projektów deweloperskich. W swoim portfelu PKP SA posiada ponad 100 tys. nieruchomości, z których ok. 30 proc. posiada potencjał inwestycyjny. Nie są to jedynie dworce i tereny przy torach kolejowych. Wśród nieruchomości należących do PKP SA są także lokalizacje znajdujące się w centrach miast. Scenariusze zagospodarowania dla każdej z nieruchomości będą rozpatrywane osobno. Spółka zamierza sprzedać część zbędnych gruntów oraz zainwestować w te, które powsiadają potencjał. PKP SA chce poszerzyć swój model wykonywania projektów deweloperskich. Atrakcyjne grunty spółka chce przeznaczyć np. na rządowy projekt Mieszkanie Plus.

Rozszerzenie filozofii inwestowania polega na tym, że dotychczas wchodziliśmy w projekt wspólnie z deweloperem i później wspólnie z projektu wychodziliśmy. Natomiast zachowanie udziału w nieruchomości, która powstaje w ramach projektu, jest działaniem bardziej długofalowym i perspektywicznym – wyjaśnia  agencji Newseria Biznes Jarosław Kołodziejczyk.

Spółka pragnie także wykorzystać możliwości wynikające z funduszy REIT (Real Estate Investment Trust). Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tej formy pośredniego inwestowania w nieruchomości do polskiego prawa. Fundusze REIT pozwoliłyby inwestorom czerpać profity z nieruchomości należących do PKP. 

 


0.0
Tagi: PKP S.A.
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra