Biura na wysokościach

Zestawienie najwyższych obiektów w największych polskich miastach (źródło: Walter Herz)
Zestawienie najwyższych obiektów w największych polskich miastach (źródło: Walter Herz)
Regularnie o kolejne obiekty powiększa się lista najwyższych budynków w Polsce, a oferta rynku biurowego staje się ciągle coraz bardziej zróżnicowana i atrakcyjna. Przedstawiamy najwyższe biurowce polskich miast.

W Szczecinie najwyższym budynkiem z powierzchniami biurowymi jest kompleks Pazim ukończony w 1992 r. Ma on 128 m całkowitej wysokości i oferuje ponad 22 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na przedostatnim piętrze mieści on widokową kawiarnię, a na ostatniej kondygnacji i dachu znajduje się infrastruktura dla instalacji radiowych i anteny nadawcze operatorów telekomunikacyjnych.

 

W Katowicach nadal najwyższy jest 125 m Altus, choć w okolicach Spodka ruszyła budowa kompleksu .KTW, w którym powstaną dwie wieże, w tym jedna o wysokości 133 m. Obiekt Altus oferuje 63 tys. mkw. powierzchni całkowitej.

 

W Krakowie najwyższym budynkiem jest tzw. Błękitek, czyli mierzący 105 m biurowiec K1. Ten 20 kondygnacyjny obiekt powstał w latach 70 tych i został całkowicie zmodernizowany w latach 1996-1998. To właśnie wtedy został on pokryty błękitnym szkłem sprowadzonym z Luksemburga, dzięki czemu zyskał swoją nieoficjalną nazwę. Kolejny gruntowny remont biurowiec przeszedł w 2014 r.

 

W Poznaniu najwyższym budynkiem jest 102 metrowa wieża Andersia Tower znajdująca się przy Placu Andersa. Jest to liczący 20 kondygnacji nadziemnych biurowiec o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. Znajdują się w nim nie tylko biura, ale także hotel oraz powierzchnia handlowo-usługowa. Budynek został oddany do użytku w 2007 r.

 

Red Tower o wysokości 80 m jest najwyższym budynkiem w Łodzi. Jest to wieża z 1978 r. Dwudziestodwupiętrowy biurowiec został kompleksowo zmodernizowany w latach 2006-2008, zyskując nową elewację i nocną iluminację.

 

W Rzeszowie najwyższym biurowcem jest liczący 55 metrów - SkyRes Warszawska. Ten 14-kondygnacyjny budynek został oddany do użytku w zeszłym roku. Oferuje on ok. 20 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. Obecnie trwają prace projektowe nad kolejnym budynkiem biurowym SkyRes Lubelska o powierzchni 17 tys. mkw.

 

W Bydgoszczy powstaje kompleks biurowy Arkady Business Park. Będzie mierzył on 45 m. Po oddaniu do użytku, które planowane jest w przyszłym roku, będzie najwyższym obiektem w Bydgoszczy, która pod względem liczby ludności (ponad 355 tys.) zajmuje obecnie 8. miejsce w Polsce.  

 

Chociaż w Polsce powstają coraz wyższe obiekty, to ciągle w tej kwestii niedoścignionym wzorem pozostaje dla nas rynek światowy. Niezwykle wysokie budynki powstają np. w rejonie Bliskiego Wschodu. Dla przykładu Saudyjczycy w mieście Dżudda budują obecnie kilometrową wieżę Jeddah Tower. Po ukończeniu w 2020 r. ma ona być najwyższym budynkiem na świecie. Wieża będzie wyższa o niemal 200 m od najwyższego obecnie drapacza chmur, czyli 163 piętrowej wieży Burdż Chalifa w Dubaju (jej wysokość wynosi 828 m). Z kolei najwyższym na świecie budynkiem biurowym jest nowojorski 1 World Trade Center o wysokości 541 m. Powstał on w miejscu zburzonych wież WTC.

 

  • 1
  • 2

2.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra