Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Warszawa okiem Cushman & Wakefield

Warszawa (fot. pixabay.com)
Warszawa (fot. pixabay.com)
Firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała warszawski rynek powierzchni biurowych w 2016 r.

O 65 proc. wzrosła podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2016 r. w porównaniu do średniorocznej wartości z lat 2011-2015. Jak wynika z raportu „Rynek biurowy w Warszawie – Lokalizacje centralne zyskują na popularności wśród najemców i deweloperów” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield najwięcej nowych budynków powstało w centrum i na jego obrzeżach. Do najaktywniejszych najemców należały firmy z branży usług dla biznesu.

 

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły w 2016 r. 5 000 000 mkw. W ubiegłym roku pozwolenie na użytkowanie otrzymało 21 projektów. Blisko 40 proc. nowej powierzchni znajdowało się w trzech budynkach: Q22, Warsaw Spire A i Gdański Business Center 2. Najwięcej nowej powierzchni powstało w lokalizacjach centralnych (ponad 200 000 mkw.), jak również w strefie Południowy Zachód (ok. 90 000 mkw.) oraz Północ (ok. 50 000 mkw.). 

 

W ubiegłym roku popyt brutto na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych wyniósł ponad 750 000 mkw. Chociaż jest to nieznaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim (9 proc.), to popyt i tak był znacznie wyższy od średniorocznego poziomu z lat 2011-2015. W przeważającej części (70 proc.) wolumen transakcji najmu dotyczył budynków zlokalizowanych w głównych dzielnicach biznesowych – centrum oraz strefach Południe Górne i Południowy Zachód. 

 

Przy stabilnym wzroście PKB i dalszym dynamicznym rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu popyt na nową powierzchnię biurową powinien pozostać na wysokim poziomie. Według raportu Cushman & Wakefield „Where in the World” opublikowanego w grudniu 2016 roku, Polska zajmuje wysoką 7. pozycję w globalnym rankingu lokalizacji BPO, a począwszy od 1995, sektor outsourcingu rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Firmy z tej branży to istotny najemca powierzchni biurowych w stolicy. Warszawski rynek ma cechy rynku dojrzałego, obserwujemy więc zwiększoną świadomość wszystkich najemców i potrzebę dopasowania lokalizacji oraz powierzchni biurowej do ich indywidualnych potrzeb – mówi Kamila Wykrota, Partner, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

 

Średnia stopa pustostanów na koniec 2016 r. w Warszawie wyniosła 14,2 proc. Wskaźnik pustostanów w strefach centralnych osiągnął 17,3 proc. natomiast poza centrum – 12,9 proc. Czynsze nominalne dla najlepszych biur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie spadły nieznacznie w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosły EUR 23,5-24/mkw./miesiąc, natomiast poza centrum pozostały na tym samym poziomie (EUR 13-16,5).

 

Spodziewamy się, że w tym roku na rynek warszawski może trafić ok. 300 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Najemcy nadal będą w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej i mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt. Silna konkurencja wymusi presję na spadek czynszów efektywnych zwłaszcza w mniej popularnych lokalizacjach i gorszej jakości budynkach – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield, autor raportu.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra