Giant

Zbadaj zużycie energii w biurowcach

fot.: pixbay.com
fot.: pixbay.com
Czy można sprawdzić jak biurowce spełniają zakładane przez inwestorów i właścicieli standardy energetyczne? Odpowiedzi dostarcza badanie zużycia energii w budynkach biurowych.

Podstawą do stworzenia narzędzi, które umożliwią efektywną kontrolę gospodarki energetycznej budynków oraz pełniejsze wykorzystanie dostępnych instalacji stanowi Badanie zużycia energii w budynkach biurowych

W badaniu staraliśmy się zastosować możliwie najszersze podejście do zagadnienia zużycia energii w budynkach rzeczywistych. Opracowaliśmy metodykę, która realizuje zamierzenia zmian z 30 listopada 2016 roku w Dyrektywie 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynku. Punkt styczny dla naszego badania oraz wspomnianych wcześniej zapisów stanowi wprowadzenie systemów ciągłego monitorowania, analizowania i dostosowania zużycia energii i wykonywania na bieżąco analiz porównawczych efektywności energetycznej budynku – mówi Piotr Bartkiewicz, partner w firmie Go4Energy, która opracowała system badania.

W badaniu wykorzystywana jest metodyka, na którą składają się elementy tradycyjnego pozyskiwania danych (ankiety, wywiady, zestawienie danych i wyznaczenie wskaźników) oraz elementy nowatorskie (wykorzystanie metody delfickiej, analizy porównawczej na podstawie modelu energetycznego budynku wraz z wyznaczeniem eksploatacyjnego modelu referencyjnego). 

W zakres badania wchodzi m.in. opracowanie kwestionariusza uwzględniającego zużycie energii przez budynek, zebranie danych z dokumentacji technicznej oraz wykonanie dla budynku dwóch modeli – budynku rzeczywistego i referencyjnego. W badaniu wykorzystano raporty usługi GreenFM. Usługa ta obejmuje comiesięczne zebranie danych z systemu BMS oraz analizę funkcjonowania budynku i zużywanej na ten cel energii.

Ta nowatorska metoda sprawdziła się w badaniu 20 budynków biurowych z różnych lokalizacji w Polsce. Zebrane dane zostały zaprezentowane w raporcie „Zużycie energii w budynkach biurowych”, przygotowanym przez trzech partnerów Cushman & Wakefield, Go4Energy i Skanska. Badania wskazały ogromne znaczenie roli użytkowników-najemców w zużyciu energii w budynku. Dodatkowo z raportu wynika, że współpraca zespołów projektowych z zarządcami i obsługą techniczną jest niezbędna do optymalnego zużycia energii w budynku – dodaje Piotr Bartkiewicz.

Firmy, które chcą poddać takiej analizie swoje budynki oraz wziąć udział w drugiej edycji raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych” mogą zgłaszać się do Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz