PGE Narodowy

W jakim kierunku zmierza zrównoważone budownictwo?

Konferencja „Biura XXI wieku” zorganizowana przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego 16 maja 2017 r. w hotelu Westin w Warszawie, była okazją do szczegółowej analizy najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

Wydarzenie zostało otwarte wystąpieniem prezesa stowarzyszenia, pana Tomasza Augustyniaka. Po krótkiej części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja na temat badań zrównoważonego budownictwa na świecie, którą przedstawił gość specjalny z Uniwersytetu Technicznego w Danii – prof. dr inż. Paweł Wargocki ekspert w dziedzinie badań nad komfortem i jakością środowiska wewnętrznego. 

Program merytoryczny konferencji został przygotowany z udziałem deweloperów, zarządców nieruchomości, prawników oraz przedstawicieli środowisk akademickich, a punktem wyjścia do rozmowy w ramach przygotowanych paneli dyskusyjnych była prezentacja raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych”1. Jak wynikało z analizy zawartej w raporcie udział energii elektrycznej zużywanej przez najemców w badanych obiektach, w całkowitym bilansie energetycznym budynku wahał się od 14% do 65%. Zastosowane metody obliczeniowe pozwoliły na wydzielenie profilu energetycznego najemcy z profilu budynku. 

W pierwszej dyskusji moderowanej przez Agnieszkę Kalinowską-Sołtys z APA Wojciechowski Architekci, wzięli udział: Zuzanna Paciorkiewicz, Partner w dziale Business Space Asset Services w firmie Cushman & Wakefield, Artur Wysocki ze Skanska Propety Poland oraz Piotr Bartkiewicz z Go4Energy. Uczestnicy panelu omawiali zagadnienia związane z rosnącą świadomością najemców, deweloperów i inwestorów na temat certyfikacji, możliwością racjonalizowania kosztów eksploatacyjnych budynku oraz rolą użytkownika budynku.

W naszej codziennej pracy stawiamy na świadome zarządzanie wiedzą i doświadczeniem, ale także chętnie dzielimy się nią z naszymi partnerami. Chcemy podnosić wiedzę na temat obiektów biurowych wśród property i facility menadżerów, ale także wśród naszych najemców w ramach programu zielonej edukacji. To przecież najemcy użytkując dany budynek mają największy wpływ na zużycie mediów i końcowe koszty eksploatacyjne – powiedział Artur Wysocki, koordynator ds. zarządzania nieruchomościami w Skanska Property Poland.

Biurowce charakteryzują się coraz bardziej skomplikowaną strukturą techniczną i zaawansowaniem konstrukcyjnym zainstalowanych systemów, stąd niezwykle istotne jest wszechstronne podejście do ich eksploatacji oraz dostępu do pełnych danych. Profesjonalne zarządzanie budynkiem ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności energetycznej w fazie eksploatacji. Jednak efektywność energetyczne nie może być celem samym w sobie. Kluczową rolą zarządcy jest tak optymalizować zużycie energii, aby nie zmniejszyć komfortu funkcjonowania użytkownika w budynku, z drugiej strony aby ograniczać zużycie energii przykładamy również dużą wagę do kwestii edukacji najemców i wprowadzania racjonalnych modeli zachowań w zakresie korzystania z energii, co jak pokazało badanie ma bardzo duże znaczenie – zauważyła Zuzanna Paciorkiewicz, partner w firmie Cushman & Wakefield.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz