Giant

Certyfikacja po polsku

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Poznajcie Green Building Standard – jedyny, całkowicie polski certyfikat ekologiczny, który uzyskał oficjalne poparcie Ministerstwa Środowiska.

Inwestorzy oraz użytkownicy budynków coraz bardziej doceniają wartość certyfikacji ekologicznych. Jest to sposób na wyróżnienie obiektu oraz podniesienie jego prestiżu, a dla użytkowników to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe normy. Pora zatem na całkowicie polski certyfikat ekologiczny. Jest nim Green Building Standard. Odnosi się on do tych uwarunkowań, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia użytkownika. Ocenie podlegają takie aspekty jak: komfort cieplny, jakość powietrza, komfort wizualny, komfort akustyczny, zużycie energii oraz oferowane udogodnienia.

Docelowo, użytkownicy obiektów certyfikowanych w GBS będą informowani o wszelkich znajdujących się w nich udogodnieniach za pomocą rozmieszczonych na terenie budynku tabliczek z kodami QR. Po zeskanowaniu kodu QR użytkownik zostanie przeniesiony na stronę www, zawierającą szczegółowe informacje o tym, co oferuje budynek i jak najlepiej z tego korzystać.

System certyfikacji GBS, oprócz waloru motywacyjnego, to także propagowanie idei poprawy efektywności energetycznej i inwestowania w niekonwencjonalne źródła energii. Zapewniam o poparciu Ministra Środowiska dla powyższej inicjatywy. – podaje Emilia Krupkowska, Naczelnik Wydziału Protokolarnego, w zastępstwie Dyrektora Biura Ministra w Ministerstwie Środowiska.

Ten wielokryterialny system oceny budynków został opracowany przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Certyfikat GBS dla budynku, w którym mieszkamy czy pracujemy, to dowód na to, że żyjemy w harmonii z najbliższym otoczeniem, dbając o środowisko naturalne i tym samym o własne zdrowie. – mówi Katarzyna Podyma, OSWBZ Project Manager.

Wart uwagi jest również nowy system oceny istniejących budynków - GBSA, służący do weryfikacji tego, co zostało obiecane na etapie projektu, a następnie budowy. Pozwala on sprawdzić, czy podczas eksploatacji utrzymane są odpowiednie parametry, co pozwala uniknąć często spotykanego działania oszczędnościowego kosztem jakości środowiska pracy. – prezentuje Tomasz Augustyniak, Prezes OSWBZ.

Proces weryfikacji dokumentów do przyznania certyfikatu GBS trwa 21 dni roboczych, czyli krócej w porównaniu do czasu uzyskania innych, międzynarodowych certyfikatów. Najniższe na rynku są też koszty związane z wykonaniem niezbędnych do tego analiz. Dodatkowo, jednostka certyfikująca OSWBZ.org zdecydowała o bezpłatnej weryfikacji wniosku do końca 2017 roku. Inwestor ponosi jedynie opłatę za zgłoszenie budynku w wysokości 1500 zł netto. Certyfikat GBS dedykowany jest branży nieruchomości i budownictwa w Polsce, (zarówno dla inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych). 

 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz