Tork

Dobra pierwsza połowa

Business Garden Wrocław, fot. Piotr Krajewski (źródło: materiały prasowe Vastint)
Business Garden Wrocław, fot. Piotr Krajewski (źródło: materiały prasowe Vastint)
Firma JLL podsumowała I półrocze br. na wrocławskim rynku biurowym.

Wrocław to drugi po Krakowie największy rynek regionalny w Polsce i trzeci w skali całego kraju. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na powierzchnię biurową w stolicy Dolnego Śląska osiągnął prawie 92 000 mkw. Tak pozytywne wyniki osiągnięte już kolejny rok z rzędu są efektem wysokiej aktywności najemców z sektora usług dla biznesu, którzy w I półroczu 2017 odpowiadali za 60 proc. zapotrzebowania na powierzchnię biurową w mieście. Jak pokazują dane ABSL, Wrocław znajduje się w gronie trzech największych ośrodków dla inwestorów z branży usług dla biznesu w naszym kraju. W zlokalizowanych tutaj 140 centrach pracuje już 40 000 osób – niemal o 17 proc. więcej niż na początku 2016 r. Miasto cieszy się również dużym zainteresowaniem nowych inwestorów, czego przykładem są debiuty takich firm jak m.in. Epiq Systems, Mahle czy TigerSpike – informuje Katarzyna Krokosińska, Dyrektor Biura JLL we Wrocławiu.

Wrocławskie biura cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. W pierwszej połowie br. popyt kształtował się na poziomie ponad 92 000 mkw. Mocną pozycję Wrocławia potwierdzają duże transakcje zawarte w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Dwie największe umowy zostały podpisane w kompleksie Business Garden, który wybrały Credit Agricole (15 500 mkw.) oraz Capgemini (13 100 mkw.). Wysokie zainteresowanie powierzchniami biurowymi we Wrocławiu to efekt dostępu do znakomitego kapitału ludzkiego w mieście, bardzo dobrej współpracy inwestorów z władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim oraz dużej podaży nowoczesnych biur – dodaje Katarzyna Krokosińska.


Największe umowy najmu we Wrocławiu, w I półroczu 2017

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Credit Agricole  Business Garden 15 500
Capgemini Business Garden 13 100
EY  Sagittarius 10 500
Nokia  West Link 7 400
UPS  Bema Plaza 6 600

Źródło: JLL, PORF, 2017


Na koniec I półrocza całkowita podaż biurowa we Wrocławiu kształtowała się na poziomie 873 100 mkw. Mimo tego, że w 2017 r. do użytku trafi mniej biur niż w rekordowym 2016, znaczny wolumen powierzchni w budowie - 267 300 mkw. - gwarantuje szybki rozwój wrocławskiego rynku. Największymi obiektami w realizacji są Business Garden (Vastint), Sagittarius Business House (Echo Investment), City Forum (Archicom) oraz Cu Office (Buma/Reino Partners). W przyszłym roku całkowita podaż nowoczesnych biur we Wrocławiu powinna przekroczyć 1 mln mkw. – informuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL. Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 8,5 proc., czyli był o 4 pp niższy niż na koniec ubiegłego roku. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra