Moda na elastyczne biura

Business Link w Zebra Tower (źródło: Business Link)
Business Link w Zebra Tower (źródło: Business Link)
W Polsce powstaje coraz więcej coworków i biur serwisowanych. Z przestrzeni tych korzystają zarówno startupy, jak i duże firmy. Skąd bierze się ich popularność?

 

Często mówi się, że coworki to przestrzeń dla startupów, ale czy rzeczywiście tak jest? Firma Savills, we współpracy portalem branży startupowej mamstartup.pl, przeprowadziła badanie na grupie użytkowników strony. Co ciekawe, zaledwie 7 proc. badanych zadeklarowało, że cowork jest najczęściej wykorzystywaną przez nich przestrzenią do pracy. Liderami wśród wskazań były wynajęte biuro oraz dom lub mieszkanie. Na spotkania biznesowe przebadani startupowcy wybierają zwykle kawiarnie i restauracje (blisko 40 proc.).

Warto zdać sobie sprawę, że biura serwisowane i coworki to nie do końca miejsce dla poczatkujących, małych startupowców. Pokazują to wyniki naszego badania. Na tych powierzchniach realizowane są często projekty dla dużych korporacji. Działają na nich również scaleupy, a więc firmy, które już wypływają na szersze wody. Być może kłóci się to ze stereotypową wizją tych miejsc jako oaz dla startupów, jednakże dzięki takiemu modelowi biznesowemu elastyczne powierzchnie mają szansę na stałe wpisać się w rynek nieruchomości biurowych. Pytaniem pozostaje jak bardzo chłonny jest polski rynek. Po licznych debiutach operatorów takich powierzchni, jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie, kolejne firmy będą ostrożnie analizować kolejne lokalizacje. Rynek idzie jednak w tym kierunku i obecny boom wcale nie oznacza, że coworkowa ofensywa już się zakończyła, zwłaszcza jeśli chodzi o rynki regionalne. Polska ma duży potencjał. Jesteśmy atrakcyjnym krajem dla firm z branży nowoczesnych technologii, a do Polski nadal nie weszli jeszcze tak duzi międzynarodowi operatorzy jak chociażby WeWork, The Office Group, czy i2 Office – podsumowuje Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Gdzie zlokalizowanych jest najwięcej elastycznych miejsc pracy?

Jak wynika z danych firmy Savills, najwięcej elastycznych miejsc pracy w Polsce znajduje się w Warszawie. W 95 lokalizacjach stolica oferuje niemal 84 000 mkw. tego typu powierzchni, z czego 44 000 mkw. stanowią biura serwisowane, a 40 000 mkw. coworki. Drugi jest Kraków, w którym w 25 lokalizacjach dostępnych jest prawie 15 000 mkw. elastycznej powierzchni w. Na podium znajduje się jeszcze Poznań. Zasoby tego miasta wynoszą ponad 8200 mkw. w 18 lokalizacjach.

Zdecydowana większość spośród sklasyfikowanej przez nas elastycznej powierzchni znajduje się w nowoczesnych obiektach biurowych. Pozostałe zlokalizowane są w biurowcach niższych klas lub budynkach, których dominującą funkcją nie jest funkcja biurowa. Warto jednak pamiętać, że przestrzenie coworkingowe można znaleźć również w centrach handlowych, m.in. w Alei Bielany, Galerii Bronowice, Galerii Katowickiej, Sukcesji oraz Tarasach Zamkowych. Również niektóre kawiarnie i banki decydują się na adaptacje części powierzchni na miejsca do pracy dla klientów. Istnieją także prywatne inicjatywy, w ramach których w prywatnych mieszkaniach funkcjonują małe biura oferujące możliwość współpracy pomiędzy firmami – mówi Wioleta Wojtczak, Associate, dział badań i analiz, Savills.

Zgodnie z danymi firmy Savills w Europie największym rynkiem elastycznych miejsc pracy jest Wielka Brytania. Tylko w samym centrum Londynu funkcjonuje ponad 1100 tego typu lokalizacji! Rynek elastycznych biur rozwija się dynamicznie również w Amsterdamie, Barcelonie, Wiedniu i Madrycie.

 

Informacje pochodzą z raportu „Elastyczne miejsca pracy w Polsce” przygotowanego przez specjalistów firmy Savills.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra