Czym żył rynek nieruchomości w 2017 r.? Jaki będzie przyszły rok?

Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska
Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska
Savills podsumował wstępnie 2017 rok na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz nakreślił prognozy na kolejne 12 miesięcy.

Według Savills w 2017 r. silny nowy trend zaobserwowano w sektorze handlowym, w którym wytworzyła się nowa generacja centrów handlowych – galerie społecznościowe. Obiekty te są odpowiedzią na rozwój sektora e-commerce, stawiając na usługi rozrywkowe i ofertę gastronomiczną. 

Natomiast na rynku biurowym zadebiutowała nowa grupa najemców, czyli operatorzy przestrzeni coworkingowych. Jest to efekt rozwijającej się kultury startupowej oraz coraz większej liczby krótkoterminowych projektów dużych korporacji, które wymagają zatrudnienia dodatkowych osób.

Jaki będzie przyszły rok? Wg Savills 2018 rok może stać pod znakiem poszukiwania sposobów na zrekompensowanie potencjalnych strat wynikających z zakazu handlu w niedzielę, np. poprzez większe zacieśnienie się świata handlu online i offline. 

Zgodnie z prognozami Savills możemy zaobserwować jeszcze silniejsze przełożenie aktualnej sytuacji na rynku pracy na nieruchomości biurowe i magazynowe. Bardziej powszechne może stać się też wykorzystywanie lokalizacji biurowej jako karty przetargowej w walce o pracowników. W odpowiedzi na rosnące koszty zatrudnienia i brak rąk do pracy, najemcy magazynowi coraz częściej mogą rozważać alternatywę w postaci automatyzacji procesów.

Rok 2017 zdominowały dyskusje na temat projektów zmian prawno-podatkowych i ich wpływu na rynek nieruchomości. Podatek galeryjny, zakaz handlu w niedzielę, czy nowe regulacje księgowe MSSF 16 to tematy, o których było głośno, ale którymi będziemy żyli również w 2018 r. Oprócz tego, nasz rynek nieruchomości, który liczy zaledwie dwadzieścia kilka lat, jest już coraz dojrzalszy. Sprawia to, że część budynków wchodzi obecnie w kolejny cykl życia, rodzący potrzebę ich modernizacji czy nawet wyburzenia. Ten trend jest wyraźnie odczuwalny. Ponadto, na największym rynku w Warszawie, z jednej strony obserwujemy powstawanie nowej dzielnicy biznesowej na Woli i wyzwania, jakie to rodzi, a z drugiej widzimy zmiany na Służewcu, który dzięki inwestycjom mieszkaniowym zaczyna żyć w weekendy i po godzinie 17. To fascynujące procesy, a największa rewolucja jeszcze przed nami. Związana ona będzie z coraz silniejszym wpływem nowych technologii na rynek nieruchomości – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Według wstępnych szacunków Savills rok 2017 r. może zakończyć się rekordowym wolumenem transakcji na rynku inwestycyjnym. Według pierwszych podsumowań analityków Savills rynek nieruchomości biurowych wzbogacił się w 2017 r. o około 800 000 mkw. nowej powierzchni, zwiększając swoje zasoby do 9,97 mln mkw. W tym samym czasie powstało 391 000 mkw. nowej powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już 11,46 mln mkw. Trwa również boom na rynku magazynowym, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano ponad 2,1 mln mkw. które podnoszą całkowite zasoby do poziomu 13,2 mln mkw.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz