Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTER-BUD logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoTorus logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPorto Office A Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKontor logoNowy Styl Group logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPodium Investment logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Centrum Marszałkowska niedługo pokaże się w pełnej okazałości

Budynek Centrum Marszałkowska - wizualizacja
W połowie br. zostanie oddane do użytku Centrum Marszałkowska. Obecnie odsłaniana jest charakterystyczna kaskadowa bryła tego obiektu. Nowoczesna architektura budynku bez wątpienia czerpie z tożsamości miasta.

Centrum Marszałkowska to obiekt biurowo-handlowy znajdujący się w miejscu o bogatej i inspirującej historii, do której nawiązuje zarówno bryła, jak i detale budynku. Wielu warszawiaków pamięta niegdyś mieszczący się tu dom towarowy Sezam, który powróci do inwestycji realizowanej przez Warszawską Spółdzielnię Spożywców Społem Śródmieście i BBI Development S.A. Miejsce to kojarzone jest także z centralą PKO, której nowoczesna siedziba znajdowała się w tym miejscu przed wojną. Do dziś przetrwały jej głębokie fundamenty, które obecnie stanowią częściową podporę dla konstrukcji Centrum Marszałkowska. Wg archiwalnych materiałów, gmach banku liczył 9 pięter, czyli tyle, co jego najnowszy następca. Projekt architektoniczny obiektu Centrum Marszałkowska przygotowali Krzysztof Tyszkiewicz i Michał Adamczyk z pracowni Juvenes-Projekt.

Dawna siedziba PKO, która przed wojną znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie powstaje obiekt Centrum Marszałkowska

  

Zainspirowani przeszłością postanowiliśmy wpisać projekt w zabudowę ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, tak by nowy budynek harmonijnie uzupełniał pierzeję wzniesionej w latach 60-tych ubiegłego wieku Ściany Wschodniej, która stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć powojennego modernizmu w Polsce. Bryły Domów Towarowych Centrum stanowią naturalny kontekst i punkt odniesienia dla architektury Centrum Marszałkowska – komentuje Krzysztof Tyszkiewicz, Wiceprezes Zarządu BBI Development S.A. i jeden z autorów projektu Centrum Marszałkowska.

Wielopłaszczyznowa, nieregularna forma budynku inspirowana jest zabudową ul. Marszałkowskiej. W obiekcie powstało 9 zielonych tarasów różnej wielkości, których łączna powierzchnia wynosi ponad 1000 mkw. Największy z nich zlokalizowany jest na 4. piętrze. Będzie się na nim znajdować zróżnicowany zestaw roślin oraz łąka kwietna.

Twórcy Centrum Marszałkowska czerpali także z historii. Postanowili oni m.in. odrestaurować ozdobne detale zachowane z dawnego domu towarowego Sezam. Należą do nich m.in. neony „Społem” i „Sezam”. Już wkrótce rozbłysną one na nowo wraz z powrotem sklepu do Centrum Marszałkowska. Z kolei ściany wejściowe do sklepu Sezam będą ozdobione ceramicznymi płytkami, które zostały odnowione. Efekty tych prac będzie można zobaczyć już w III kw. 2018 r. 

 

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra