bcb wrzesień 2020

Mniejsze miasta przyciągają uwagę inwestorów

Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce
Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce
Na głównych rynkach inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie popyt przewyższa podaż. Zyskają na tym mniejsze miasta, które będą przyciągać coraz większą uwagę inwestorów.

Jak wynika z danych firmy Savills pomimo wysokich cen i spadku stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych, to ta klasa aktywów cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w Europie. Jednak inwestorzy z segmentu value-add ( zainteresowani podnoszeniem wartości nieruchomości) koncentrowali się gł. na sektorze nieruchomości magazynowych. Odnotował on najwyższy wzrost popytu inwestycyjnego w ostatnich 12 miesiącach. W 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze wyniosła 65,9 mld euro i stanowiła 15 proc. łącznego wolumenu obrotów w Europie. Ubiegłorocznymi liderami wzrostów na rynku nieruchomości magazynowych były Belgia, Niemcy, Norwegia i Włochy.

W Polsce silny popyt ze strony inwestorów oraz ograniczona podaż aktywów, zwłaszcza w segmencie prime, przy jednocześnie dużej ilości dostępnego, a także napływu nowego, kapitału to główne czynniki, które powodują presję na stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości – spadły one już do najniższego poziomu w historii. Rok 2018 na polskim rynku może być rekordowy, zważywszy że wartość transakcji finalizowanych i będących na zaawansowanym etapie negocjacji przekracza już 3 mld euro – mówi Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce.

Prognozy dla Europy na rok 2018 napawają optymizmem. Łagodna polityka pieniężna, poprawa sytuacji na rynkach pracy i coraz lepsze nastroje konsumentów to fundamenty dalszego wzrostu na Starym Kontynencie. Zbliżamy się do ostatniej fazy obecnego cyklu. Z tego względu inwestujący w nieruchomości obecnie koncentrują się w większym stopniu na czynnikach strukturalnych niż cyklicznych decydujących o podstawowych parametrach i trwałości źródeł przychodów w dłuższej perspektywie, na czym zyska sektor logistyczny, mieszkaniowy i alternatywny. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostaną na rekordowo niskim poziomie wobec utrzymujących się niskich stóp procentowych, coraz większego zaangażowania podmiotów instytucjonalnych w nieruchomości i napływu kapitału z Azji – dodaje Alice Marwick, analityk z działu badań na Europę w Savills.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
mantra