DEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoCity Space logoGTV Lighting logoPodium Investment logoKwiaty dla biura logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKart Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoRIS Kotes logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTétris Poland logoVantage Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Savills wspiera inwestorów z Chin

Piotr Klapkowski, China Desk Leader, dział doradztwa kapitałowego i wycen, Savills
Piotr Klapkowski, China Desk Leader, dział doradztwa kapitałowego i wycen, Savills
Chińscy przedsiębiorcy coraz bardziej interesują się polskimi nieruchomościami. W związku z tym firma Savills utworzyła komórkę wspierającą inwestorów z Azji.

Utworzona przez Savills komórka będzie obsługiwać inwestorów z Chin zainteresowanych polskim rynkiem nieruchomości. Zespołem będzie zarządzał Kamila Kowa, dyrektor działu doradztwa kapitałowego i wycen w Savills. Za usługi dla firm z chińskim kapitałem odpowiadać będzie Piotr Klapkowski, który doświadczenie na rynku nieruchomości zdobywał m.in. pracując w Pekinie jako menadżer w dziale wycen i doradztwa w chińskim oddziale firmy Cushman & Wakefield. Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania inwestorów z Azji nieruchomościami w Europie, w tym również w Polsce. Podstawą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest rzetelna analiza i wycena aktywów. Posiadamy kompetencje by zapewniać najwyższą jakość takich usług, m.in. dzięki wiedzy i doświadczeniu Piotra Klapkowskiego zajmującego u nas stanowisko China Desk Leader – mówi Kamil Kowa, dyrektor działu doradztwa kapitałowego i wycen, Savills.

Wartość chińskiego kapitału zainwestowanego w sektor nieruchomości na świecie w 2016 r. wyniosła ok. 33 mld dolarów, o 55 proc. więcej niż rok wcześniej. Największą transakcją był zakup hoteli przez Anbang Insurance Group od grupy Blackstone za 6,5 mld dolarów. W Polsce natomiast, jedną z największych chińskich transakcji w ostatnim czasie był zakup portfela Logicor przez CIC (China Investment Corporation) od funduszu Blackstone w czwartym kwartale 2017. Portfel warty 750 milionów euro zawierał 28 nieruchomości magazynowych z powierzchnią ok. 925 000 mkw. i był częścią Europejskiego portfela wartego ok. 12,25 miliardów euro. W Polsce zaczyna przybywać nieruchomości komercyjnych o skali na tyle dużej, aby przyciągała zainteresowanie chińskich funduszy, dlatego warto zacząć starać się o pozyskanie kapitału z tego rejonu świata – stwierdza Piotr Klapkowski, China Desk Leader, dział doradztwa kapitałowego i wycen, Savills.

Polska i Chiny od kilku lat zacieśniają współpracę gospodarczą. Polska dołączyła np. do Projektu Pasa i Szlaku, w ramach którego Chiny zadeklarowały inwestycje na poziomie 100 mld dolarów. Polska bierze również udział w posiedzeniach forum w ramach Inicjatywy 16+1, czyli platformy współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW). Polska stała się także udziałowcem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB - Asian Infrastructure Investment Bank).

 


0.0
Tagi: Savills
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra