Assa Abloy

Rezultat najlepszy od dekady

Dobre otwarcie roku na rynku inwestycyjnym w Polsce i na świecie. Z raportu JLL wynika, że inwestycje w nieruchomości komercyjne w I kw. br. osiągnęły rezultat najlepszy od dekady.

Wartość tych inwestycji sięgnęła 165 mld USD, czyli o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak pokazuje raport JLL „Global Market Perspective”, dobry początek roku zanotował region Azji i Pacyfiku. Wzrosty zaliczył także rynek amerykański. Solidne otwarcie zauważane było również w Europie (szczególnie warto zanotować wzrost wartości transakcji w Niemczech i Wielkiej Brytanii).

Dobry wynik za pierwszy kwartał i zadowalająca kondycja globalnej gospodarki sprawiają, że światowe rynki są dobrej drodze do kolejnego solidnego roku. Można się spodziewać niewielkiego spadku całkowitych wolumenów na koniec 2018 r., co będzie spowodowane poszukiwaniem alternatywnych sposobów inwestowania w rynek nieruchomości. Na znaczeniu coraz bardziej zyskuje m.in. finansowanie dłużne, czy fuzje i przejęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że apetyty inwestorów są nadal duże. Dobre nastroje na światowych rynkach znajdują odzwierciedlenie również w polskim segmencie nieruchomości komercyjnych, gdzie wartość transakcji w I kw. wyniosła ok. 2 mld euro – komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

Rynek inwestycyjny w Polsce

W I kw. 2018 r. w Polsce ponownie świetne rezultaty odnotował sektor handlowy (umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 1,7 mld euro). Największą transakcją zamkniętą w tym okresie była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości handlowych za około miliard euro na rzecz konsorcjum zarządzanego przez Griffin Real Estate.

Z kolei w sektorze nieruchomości biurowych w Polsce dokonano trzech transakcji o łącznej wartości przekraczającej 120 mln euro. W I kw. br. swój portfel nieruchomości w Polsce o warszawski biurowiec Warta Tower (55 mln euro) powiększył Globalworth, hamburska firma Warburg-HIH Invest przejęła wrocławski biurowiec Pegaz (54 mln euro), a poufny najemca sfinalizował zakup biurowca BZ WBK we Wrocławiu.

W sektorze nieruchomości magazynowych wartość transakcji wyniosła ok. 100 mln euro. Prologis sprzedał część swojego portfela europejskiego na rzecz ARES, lokalny deweloper Ideal Idea Formad sprzedał Park Idea Idea IV SBU w Warszawie na rzecz Segro, a Real Management sprzedało Good Point Puławska II firmie Hillwood.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz