EKO Wieża z certyfikatem

Wejście do wieżowca Varso
Wejście do wieżowca Varso
Wieżowiec Varso otrzymał certyfikat ekologiczny BREEAM Interim na najwyższym poziomie. Jest to najwyższy z obecnie powstających na świecie biurowców z tak wysoką oceną.

Varso to jedna z największych inwestycji realizowanych w centrum Warszawy. Najwyższy z powstających budynków liczy 310 m (wraz z iglicą). Ukończenie jego budowy planowane jest na 2020 r. Będzie się on nie tylko wyróżniał wysokością, ale także dbałością o środowisko naturalne i komfort oraz zdrowie użytkowników obiektu. Varso otrzymał bowiem certyfikat ekologiczny BREEAM Interim na najwyższym możliwym poziomie Outstanding. W klasyfikacji dla nowo powstających obiektów najwyższy z powstających budynków otrzymał 87,5 proc. 

Uzyskanie międzynarodowego certyfikatu BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding dla takiego budynku jak Varso to ogromny sukces zespołu zaangażowanego w jego realizację. Do zakończenia budowy pozostały niespełna dwa lata, ale już teraz mamy pewność, że będzie to miejsce spełniające najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedziała Ewelina Grodzicka, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w HB Reavis.

Docenione przez audytorów zostało położenie inwestycji. Jest to bowiem lokalizacja, która zapewnia łatwy dostęp do środków komunikacji oraz bezpośrednie połączenie z Dworcem Centralnym. Projekt jest także przyjazny rowerzystom, dla których zostało przygotowane kilkaset miejsc parkingowych dla rowerów, szatnie i prysznice. Projektanci zadbali też o kwestie wpływające na zdrowie i samopoczucie pracowników biur. Wprowadzili takie rozwiązania, jak np. swobodny dostęp do światła naturalnego, wytłumienie hałasu z zewnątrz oraz wewnątrz budynków, możliwość indywidualnej kontroli temperatury w biurze czy stała weryfikacja jakości powietrza. W Varso zostały zastosowane również rozwiązania związane z ograniczeniem zużycia prądu i wody.

Analizie zostały poddane również główne elementy wieżowca Varso. Sprawdzono ich wpływ na środowisko. Analiza wykazała, jak można ograniczyć emisję CO2 na każdym etapie cyklu życia budynku. Zastosowane w budynku materiały wykończeniowe będą pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji. 

W trakcie prac budowlanych prowadzone jest sortowanie i recykling odpadów. Jak zauważa Marcin Cierpisz, Asesor BREEAM z firmy Sweco Consulting: prace nad budynkiem Varso Tower od samego początku potwierdzają zintegrowane podejście, wysoką świadomość ekologiczną i ukierunkowanie na spełnienie wymagań BREEAM całego zespołu projektowego. Rezultatem jest najwyższy możliwy poziom oceny, który w polskich warunkach jest niezwykle trudnym do osiągnięcia wynikiem.

Varso powstaje w sąsiedztwie Dworca Centralnego w Warszawie. W ramach tej inwestycji powstają trzy budynki (310-metrowy wieżowiec zaprojektowany przez Foster + Partners oraz dwa zaprojektowane przez pracownię HRA Architekci). Kompleks zaoferuje ok. 144 500 mkw. powierzchni do wynajęcia. Varso nie tylko zaoferuje nowoczesną powierzchnię biurową. Atrakcją najwyższego budynku będzie bowiem ogólnodostępny taras widokowy. Nie zabraknie także pasaży ze sklepami, restauracjami, kawiarniami i lokalami usługowymi. Zakończenie budowy planowane jest na lata 2019-2020. Varso posiada nie tylko certyfikat BREEAM Interim, ale też jako pierwszy budynek biurowy w Polsce, może pochwalić się precertyfikatem WELL.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz