Assa Abloy

Transakcje za niemal 4 miliardy

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Od stycznia do końca lipca br. na polskim rynku nieruchomości komercyjnych właściciela zmieniły obiekty wyceniane na ok. 3,88 mld euro. Transakcje inwestycyjne przeanalizowała firma JLL.

Na koniec lipca 2018 r. łączny wolumen inwestycyjny w Polsce wyniósł prawie 3,88 mld euro. Jest szansa, że ten rok będzie rekordowy z uwagi na zaplanowane finalizacje wielu transakcji. Spodziewamy się całkowitej wartości transakcji powyżej 5,5 mld euro łącznie we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych – komentuje Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Dominacja handlu

Jak zauważają eksperci JLL, od stycznie do końca lipca na polskim rynku nieruchomości dominowały transakcje w sektorze handlowym (ok. 2.7 mld euro). Z kolei, na sektor biurowy przypadły umowy kupna/sprzedaży o wartości ok. 1,21 mld euro, na magazynowy – ok. 530 mln euro, oraz ok. 70 mln euro na sektor hotelowy.

Sektor handlowy był najbardziej aktywny w 2018. Łącznie do dziś inwestorzy sfinalizowali umowy kupna/sprzedaży nieruchomości handlowych na łączną kwotę około 2,07 mld euro, co stanowi 53% całkowitego wolumenu zarejestrowanego we wszystkich sektorach i co ciekawe wynosi dokładnie tyle samo co całkowita wartość inwestycji w sektorze handlowym za cały rok 2017. Suma ta zawiera już najnowszą transakcję - 31 lipca 2018 EPP kupiło centrum handlowe King Cross Marcelin w Poznaniu za 91,1 mln euro, w której to transakcji firma JLL doradzała kupującemu. Biorąc pod uwagę trwające procesy finalizacji umów i dostępność produktu wolumen w tym segmencie polskiego rynku może z końcem roku przekroczyć 3 mld euro – dodaje Agata Sekuła.

Do największych transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w Polsce należą: zakup przez konsorcjum zarządzane przez Griffin portfela 28 nieruchomości handlowych od ARES/AXA/Apollo Rida (za ok. miliard euro). Następnie Griffin odsprzedał pierwszą część z nich do EPP. 

Eksperci JLL zauważają, że stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe utrzymują się obecnie na poziomie 4,9 proc.

Optymizm na rynku biurowym

W pierwszej połowie roku wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych w Polsce wyniosła łącznie ok. 938 mln euro, z czego na miasta regionalne przypadło 569 mln euro, a na stolicę 369 mln euro. Optymizm na rynku biurowym utrzyma się w kolejnym półroczu. Już w samym lipcu byliśmy świadkami transakcji na kolejne ponad 270 mln euro, a przed nami jeszcze finalizacja kilku bardzo znaczących transakcji. Ten segment rynku jest stabilny i płynny – wyjaśnia Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych, JLL.

Do największych transakcji biurowych, które zostały zrealizowane od początku roku należą:

  • kupno TPG przez Revetas i Goldman Sachs m.in. B4B w Krakowie i Silesia Towers w Katowicach za ok. 325 mln euro,
  • zakup od Ghelamco 50 proc. udziałów w Warsaw Spire A przez Madison International Realty za ok. 175 mln euro, 
  • sprzedaż Quatto Business Park w Krakowie przez Starwood Capital Group do Globalworth za 139 mln euro. 

Spektakularnych wyników rynek spodziewa się w segmencie magazynowym, gdzie na koniec roku wolumen transakcyjny może przekroczyć 1 mld euro. Zwłaszcza tutaj fundusze szukają obiektów typu prime. W pierwszym półroczu łączna wartość dziewięciu zrealizowanych transakcji wyniosła ok. 344 mln euro, a w lipcu mieliśmy przyjemność doradzać w transakcji zakupu portfela logistycznego przez Redefine/Griffin za blisko 200 mln euro. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach kilka dużych portfeli magazynowych zmieni właścicieli za kwotę ponad 500 mln euro łącznie – dodaje Tomasz Puch.

 


2.0
Napisz pierwszy komentarz