bcb wrzesień 2020

Poza Warszawą ma powstać niemal milion mkw. biur

Firma Cushman & Wakefield podsumowała I połowę br. na regionalnych rynkach biurowych. Katalizatorem rozwoju tych rynków jest rozwój sektora BSS.

Jak wynika z raportu „MarketBeat: Rynek biurowy regiony. Podsumowanie I połowy 2018 r.” opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach regionalnych1 wyniosły ponad 4,637 mln. mkw. W związku ze wzmożoną aktywnością najemców w 2017 r. i zabezpieczeniem umowami przednajmu powierzchni biurowej na regionalnych rynkach biurowych zauważalny jest wysoki poziom absorpcji. To z kolei sprawiło, że mimo dużej podaży, obniżył się wskaźnik pustostanów. 

Rozwój rynków regionalnych w Polsce nie zwalnia tempa. Mamy już dwa rynki - Kraków i Wrocław, których zasoby biurowe przekraczają milion mkw. Większa skala oznacza mniejszą zależność od popytu zewnętrznego oraz kusi fundusze inwestycyjne, które kupując gotowe i wynajęte budynki motywują deweloperów do realizowania nowych projektów. Polska dzięki rozproszeniu talentów oraz kilkunastu silnych ośrodkach miejskich ma przed sobą jeszcze dużo do osiągnięcia w zakresie rozwoju branży usługowej i co za tym idzie rynku nowoczesnych biurowców. Doceńmy to, że beneficjentami tego procesu nie są i nie będą tylko największe ośrodki miejskie – powiedział Krzysztof Misiak, partner, dyrektor sekcji miast regionalnych w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield.

W I połowie br. na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce popyt na powierzchnie biurowe wyniósł 261 900 mkw. W stosunku do analogicznego okresu w 2017 r. był on niższy o 19 proc. Ponad połowa transakcji najmu została przeprowadzona w Krakowie (30 proc. transakcji) i Wrocławiu (22 proc. transakcji). Eksperci Cushman & Wakefield wysoką aktywność najemców odnotowali również w Poznaniu, Łodzi oraz w Katowicach. W I połowie br. w strukturze popytu dominowały nowe umowy (54 proc.), przed renegocjacjami (19 proc.) i ekspansjami (16 proc.). 

Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield, wskaźnik absorpcji netto na wszystkich regionalnych rynkach osiągnął 258 500 mkw., (wzrost o 20 proc. r/r i jest on wyższy od trzyletniej średniej o blisko 40 proc.). Największy procentowy wzrost tego współczynnika został odnotowany we Wrocławiu oraz w Trójmieście.

W I połowie 2018 r. nowa podaż biurowa na rynkach regionalnych wyniosła 256 500 mkw., (wzrost o 40 proc. r/r). Najwięcej powierzchni oddano we Wrocławiu (103 800 mkw.), w Krakowie (59 700 mkw.) oraz w Trójmieście (49 200 mkw.). 

Na regionalnych rynkach biurowych w budowie pozostaje 84 budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 950 000 mkw. Deweloperzy są najbardziej aktywni w Krakowie (281 700 mkw.), we Wrocławiu (240 000 mkw.) i w Trójmieście (158 000 mkw.).

W I połowie br. wskaźnik powierzchni niewynajętej dla całego regionalnego rynku biurowego wyniósł 9,3 proc. (niższy o 0,20 pp. r/r). Najmniej pustostanów odnotowano w Trójmieście 6,7 proc., a najwięcej w Katowicach 10,8 i w Lublinie 19,7 proc. (zostały tu oddane dwa projekty biurowe, które powiększyły zasoby tego rynku o ponad 20 proc.).Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin


0.0
Napisz pierwszy komentarz