Kinnarps nowy

Nowe trendy w biurach

|
Nowa sytuacja wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań. Trwająca od ponad roku pandemia spowodowała konieczność przeorganizowania przestrzeni do pracy w wielu biurach.

Elastyczny system pracy w wielu biurach był stosowany jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak nigdy dotąd nie był to tak powszechny model pracy. Obecnie pracownicy mogą nawet samodzielnie decydować, czy wolą pracować stacjonarnie, czy zdalnie.

 

Pandemia w wyraźny sposób uwypukliła pewne zjawiska, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Elastyczność na rynku pracy nie jest niczym nowym, jednak nigdy wcześniej nie pracowaliśmy zdalnie na taką skalę. Obnażone zostały wady ciągłego home office, związane m.in. z brakiem interakcji z innymi czy zachwianym work-life balance. Mimo to wielu pracowników nie wróci na stałe do biura. A jak już się tam pojawią, będą oczekiwali takich udogodnień, których praca w domu nie oferuje. Chodzi m.in. o atrakcyjną przestrzeń do pracy wspólnej – podkreśliła Natalia Wenzławska, Zastępca Dyrektora Marketingu i Komunikacji CBRE.

 

Troska o kondycję fizyczną i psychiczną

Eksperci CBRE zaprezentowali główne trendy, jakie mogą być przy tym pomocne. Na pierwszym miejscu pojawiła się konieczność zaspokojenia potrzeby kontaktu ze współpracownikami. Oprócz atrakcyjnej wizualnie przestrzeni umożliwiającej efektywne wypełnianie obowiązków koniecznością staje się udostępnienie strefy relaksu, w której pracownicy będą mogli zadbać o relacje z resztą zespołu.

Jednocześnie taka przestrzeń pozwoli obniżyć poziom stresu. Wśród rozwiązań sprzyjających dbaniu o kondycję fizyczną i psychiczną kadry powinny znaleźć się także np. dostępne w biurze, np. w formie automatu dystrybuującego żywność, zdrowe przekąski czy nawet możliwość skorzystania z porady dietetyka lub trenera personalnego.

 

Nowoczesne rozwiązania sprzyjające bezpieczeństwu

Istotne szczególnie teraz, gdy przykładamy większą wagę do kwestii higieny. Pracodawca, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych osób, powinien więc umożliwić pracownikom regularną dezynfekcję, udostępnić odpowiednie środki odkażające, maseczki i rękawiczki, a także zadbać o odpowiednią odległość między biurkami. Ciekawym rozwiązaniem jest także coraz częściej praktykowana rezerwacja godzin pracy w biurze lub w sali konferencyjnej. Powszechne stają się specjalne aplikacje, za pomocą których można nie tylko zamówić przestrzeń do pracy, ale również np. obsłużyć bezdotykowo windę.

Pracy w czasie pandemii sprzyja dostęp do najnowszych technologii – np. odpowiednio urządzone sale konferencyjne wyposażone w nowoczesne systemy przeznaczone do telekonferencji, dzięki którym nawet rozproszone zespoły będą mogły bez przeszkód współpracować.

Takie dostosowane do aktualnych potrzeb pracowników przestrzenie można zgłaszać do IV edycji organizowanego przez CBRE konkursu Office Superstar – jedynego w Polsce konkursu, w którym nagradzane są unikalne przestrzenie biurowe i zastosowane w nich nowatorskie koncepcje. Każda firma może zgłosić swoje biuro do kilku spośród dziewięciu kategorii. Siedem z nich obejmuje najlepsze biura w największych miastach – w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Dwie ostatnie natomiast to kategorie „Przestrzeń do współpracy” oraz „Innowacje i technologie”.

W konkursie Office Superstar poszukujemy i wyróżniamy te organizacje, które rozumieją aktualne oczekiwania pracowników i z sukcesem wdrażają je u siebie – zaznaczyła Natalia Wenzławska.

 


5.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz