Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Nieruchomości w Europie cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów

|
W pierwszym półroczu 2021 r. w nieruchomości zlokalizowane na naszym kontynencie zainwestowano 125,6 mld euro. Największą popularnością cieszy się sektor biurowy, hotelowy oraz wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa.

Według danych CBRE okres od początku stycznia do końca czerwca bieżącego roku charakteryzował się sporym ruchem na rynku nieruchomości. W Polsce zainwestowano w nie 2 mld euro, natomiast w całej Europie 125,6 mld euro. Jest to wynik gorszy niż przed rokiem, w skali kraju aż o 0,9 mld euro. Przemysław Felicki, pełniący funkcję dyrektora działu rynków kapitałowych CBRE tłumaczy, że jest to wynikiem bardzo wysokiej aktywności inwestorów w ubiegłym roku.

W całej Europie zaobserwowaliśmy znaczny wzrost wolumenu inwestycji, co napawa optymizmem i jest oznaką tego, że wracamy powoli do wyników sprzed pandemii. W Polsce odbicie jest nieco słabsze niż w Europie, ale to wynika z tego, że w 2020 roku, pomimo pandemii poradziliśmy sobie świetnie, więc efekt niskiej bazy jest nieco mniejszy niż w innych krajach. Widać też, że wracamy do notowanych przed pandemią trendów związanych z tym, że pierwsza połowa roku jest słabsza niż druga – wyjaśnia. Zaznacza również, że według szacunków specjalistów, bieżący rok powinien zakończyć się z wynikiem o ok. 5 proc. lepszym niż ubiegły.

 

Gdzie w Europie inwestuje się najwięcej?

Porównując kraje europejskie, obecnie największy zainteresowaniem inwestorów cieszą się Wielka Brytania oraz Niemcy. W Wielkiej Brytanii w samym II kwartale wartość inwestycji wyniosła 16,8 mld euro, co daje wynik o prawie 280 proc. większy niż przed rokiem. W Niemczech natomiast wartość transakcji inwestycyjnych w tym okresie wyniosła 17,8 mld euro, co przebija ubiegłoroczny wynik o 27 proc. Bardzo dobrze radziły sobie również Norwegia, Szwecja, Dania i Hiszpania. Natomiast w Polsce w nieruchomości komercyjne w tym okresie zainwestowano 770 mln euro. Jest to nieco gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2020 r.

 

Co kupują inwestorzy?

Obecnie największym zainteresowaniem w Europie cieszy się sektor nieruchomości biurowych, który w II kwartale bieżącego roku osiągnął wartość inwestycyjną 22 mld euro. Jest to wzrost o 37 proc. w odniesieniu do II kwartału ubiegłego roku, co z pewnością wiąże się z powrotem do tradycyjnego modelu pracy. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszyły się również hotele (6,4 mld euro) oraz nieruchomości wielorodzinne (28,3 mld euro), w ich przypadku jednak zanotowano spadek o 26 proc. względem ubiegłego roku.


 


 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz