Proton Office

W warszawskim biurowcu myhive powstaje pierwsza szkoła dla uchodźców z Ukrainy

|
W warszawskim biurowcu powstaje pierwsza szkoła dla uchodźców z Ukrainy
W warszawskim biurowcu powstaje pierwsza szkoła dla uchodźców z Ukrainy
Jedna z kondygnacji myhive Mokotów Two zostanie w całości udostępniona dzieciom uciekającym z Ukrainy. Będzie to pierwsza taka szkoła w biurowcu.

Firma Immofinanz, właściciel mieszczącego się w stolicy biurowca myhive Mokotów Two, postanowiła przekazać do czasowej dyspozycji aż 1,2 tys. mkw. powierzchni. W ramach akcji „Otwieramy szkoły” powstanie tam pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które zmuszone były uciekać przed toczącą się w ich kraju wojną. Jarosław Retmaniak, Country Manager Finance & Support Poland Immofinanz zaznaczył, że decyzja o udostępnieniu obiektu dla dzieci z Ukrainy zapadła w mgnieniu oka. Oprócz tego firma zaangażowana jest także w organizację zbiórek.

 

Działamy w trosce o wszystkie dzieci. Dzieciom z Ukrainy chcemy zapewnić jak najszybszy powrót do minimum codziennej rutyny. Kontakt z nauczycielami, innymi uczniami i możliwość porozumiewania się w swoim języku dadzą im namiastkę poczucia bezpieczeństwa i względnej normalności – wyjaśniła Magda Garncarek, inicjatorka akcji.

 

Jak podkreśliła, równie ważny jest problem przepełnionych szkół publicznych znajdujących się w większych miastach Polski. Przyjęcie do takich placówek także dzieci z Ukrainy mogłoby sprawić, że zabraknie możliwości i przestrzeni, by zadbać o psychikę zarówno polskich, jak i ukraińskich uczniów. W przepełnionych szkołach nie ma odpowiednich warunków do efektywnej nauki i integracji.

 

Biurowiec zostanie odpowiednio przystosowany

Przestrzeń zostanie starannie przygotowana. Pracują nad tym architekci z pracowni XYstudio, którą wielokrotnie nagradzano za realizacje edukacyjne. Wśród zaangażowanych w projekt darczyńców są także firmy budowlane, które dostarczą niezbędne materiały oraz wykonawców. Przestrzeń zostanie wyposażona dzięki hojności firm działających w tej branży. Docelowo pomieści ok. 160 dzieci. Szkoła ma być gotowa na przyjęcie uczniów w ciągu 4-5 tygodni.

 

Tworzenie architektury odpowiedzialnej społecznie jest naszą misją. W obliczu ataku na Ukrainę i fali uchodźców zdajemy sobie sprawę, jak ważne stoi przed nami zadanie. Musimy wspólnie stworzyć bezpieczne i przyjazne przestrzenie edukacyjne. Wykorzystamy całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspomóc od strony architektonicznej ich organizację – zadeklarowali architekci XYstudio.

 

Inicjatywa cały czas się rozwija

Szkoła, która zostanie uruchomiona w biurowcu myhive Mokotów Two to pierwsza, ale niejedyna taka inicjatywa w ramach akcji „Otwieramy Szkoły”. Niebawem w działania zostanie zaangażowane szersze grono, zostanie bowiem ogłoszona akcja adresowana do szeroko rozumianego środowiska projektowego. Jak zaznaczyła Magda Garncarek, potrzebne będą różne pomysły i rozwiązania pomocne w adaptacji do nowej rzeczywistości, jak np. dwujęzyczne systemy identyfikacji wizualnej, które ułatwią nowym uczniom orientację w przestrzeni szkoły, a także specjalne strefy sprzyjające integracji.

 

Pierwsza realizacja jest zawsze najtrudniejsza. Tym bardziej ogromne podziękowania dla zespołów IMMOFINANZ, MVGM i architektów z XYstudio, dzięki którym w ekspresowym tempie przekuliśmy pomysł w konkretne działania. Docelowa lista zaangażowanych osób będzie dużo dłuższa, bo na bieżąco zgłaszają się do nas kolejne firmy chcące pomóc – podsumowała Magda Garncarek.


0.0
Napisz pierwszy komentarz