Budimex w pierwszej połowie 2012 r.

Wizualizacja przedstawia wnętrze biurowca Neptun - realizacji Budimex.
Wizualizacja przedstawia wnętrze biurowca Neptun - realizacji Budimex.
Firma Budimex zwiększyła swoje przychody netto. Jednocześnie zyski firmy spadły, w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku.

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w pierwszej połowie br. wyniosły dla firmy Budimex ok. 2 884 mln PLN. W analogicznym okresie w zeszłym roku wyniosły one ok. 2 249 mln PLN. Wzrost ten związany jest głównie z podniesieniem sprzedaży w segmencie budowlanym. Mimo podniesienia przychodów, Budimex odnotował duży spadek zysków - 101 mln PLN w pierwszym półroczu br. (w porównaniu do 145 mln PLN w roku zeszłym).

Według komentarza prezesa firmy, Dariusza Blochera, spadek ten spowodowany jest dodatkowymi kosztami oraz rezerwami związanymi z restrukturyzacją Przedsiębiorstwa Naprawy Infrastruktury w wysokości ok. 30 mln PLN. (PNI jest firmą zajmującą się infrastrukturą kolejową na polskim rynku - Budimex kupił przedsiębiorstwo od PKP SA w drugiej połowie zeszłego roku). Prócz tego na mniejszy zysk wpływ miała mniejsza sprzedaż mieszkań oraz trudny do przewidzenia wzrost kosztów realizacji kontraktów drogowych. W I półroczu 2012 roku, z uwagi na ostrożne podejście odnośnie możliwości rozliczenia różnic zmniejszających podstawy obliczenia podatku dochodowego w PNI Sp. z o.o. w latach następnych, Grupa Budimex nie rozpoznała aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 12 mln zł, co wpłynęło na pogorszenie wyniku netto Grupy w tej samej kwocie.  - dodaje Dariusz Blocher.

Spadek sprzedaży w segmencie deweloperskim związany jest z dużym udziałem rynku krakowskiego i poznańskiego w sprzedaży. Ceny lokali w tych miejscach są duże niższe niż na rynku warszawskim, który całościowo wypełnił sprzedaż w pierwszej połowie 2011 r.

Dariusz Blocher komentuje status kontraktów Budimexu: W I półroczu br. Budimex SA podpisał kontrakty o wartości 921 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2011 o wartości 2,9 mld zł, co wynika z naszej dbałości o „zdrowy” portfel i bardzo selektywnego podejścia do kontraktów i oferowania. Portfel zamówień grupy na koniec czerwca br. wyniósł 6,9 mld zł. Obecnie czekamy jednak na podpisanie kolejnych umów o wartości 1,3 mld zł (na podstawie przetargów, w których oferty spółek Grupy Budimex uzyskały pierwsze miejsca).
 


0.0
Tagi: Budimex
Napisz pierwszy komentarz