Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoHAVRE Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoAluprof S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoTétris Poland logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTorus logoArchicom logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoVantage Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Stolica pełna biur

|
Raport DTZ przedstawia aktywność na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. Kolejne lata zapowiadają silną konkurencję pomiędzy deweloperami.

Firma DTZ przedstawiła czwarty już raport Skyline Tracker Warsaw – Skyline Tracker Jesień 2012. Pokazuje on aktywność deweloperów na rynku nieruchomości komercyjnych w stolicy. Obecnie w trakcie realizacji jest tam ok. 720 000 – 730 000 mkw powierzchni biurowej, co oznacza wysoką jej podaż w najbliższych latach.

Do 2015 roku największa ilość powierzchni biurowych spodziewana jest w trzech dzielnicach Warszawy, uznawanych za centra biznesowe – Południe Górne, Południowy Zachód i Centrum. 75% zasobów powierzchni biurowej pod koniec III kwartału 2012 r. znalazło się właśnie w tych strefach. Oznacza to bardzo duży metraż, gdyż całkowite zasoby w Warszawie wyniosły ok. 3,75 mln mkw.

Ilość realizowanych inwestycji zwiększyła się o 30% w stosunku do raportu Skyline Tracker Lato 2011 i trzykrotnie w stosunku do Skyline Tracker Wiosna 2010.

W 2012 r. na rynek trafiło 165 000 mkw. Kolejne 80 000 mkw może zostać ukończone przed styczniem. Roczny poziom podaży będzie dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim i wyniesie 245 000 mkw. W 2013 r. planowana jest realizacja ok. 330 000 – 340 000 mkw. powierzchni biurowej.

Na rok 2014 planowana jest podaż w wysokości 240 000 – 250 000 mkw, z czego 170 000 -180 000 mkw jest w budowie. W roku kolejnym planowane jest 310 000 – 320 000 mkw, ale 45% z nich jest uzależniona od otrzymania finansowania.

W raporcie wysnute są następujące wnioski: w najblizszym okresie umocni się pozycja biznesowych dzielnic stolicy, wspomnianych wcześniej, wzrośnie ilość pustostanów, a potencjalni najemcy będą mieć bardzo szeroką ofertę powierzchni biurowych, przez co znajdą się w korzystnej pozycji negocjacyjnej. Może to doprowadzić do obniżenia cen wywoławczych i efektywnych czynszów.

Rekordowa ilość powierzchni biurowej, znajdująca się obecnie w fazie realizacji, może doprowadzić do przejściowej nadpodaży na rynku. W lokalizacjach o najwyższym przewidywanym wzroście zasobów spodziewamy się wzrostu stóp pustostanów oraz spadku wywoławczych i efektywnych stawek czynszów, zwłaszcza w budynkach charakteryzujących się gorszym standardem technicznym lub mniej korzystną dostępnością i widocznością – mówi Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.

Pełna wersja raportu w formacie PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: DTZ
Napisz pierwszy komentarz
mantra