Proton Office

Banki preferują nowoczesne biurowce w centrum

|
Najemcy z sektora bankowego w Polsce najczęściej lokują siedziby w centrum Warszawy w biurowcach klasy A i B. Atrakcyjną lokalizacją staje się również Wola.

Banki stanowią jedną z najistotniejszych grup najemców nowoczesnej powierzchni biurowej. W raporcie „Z perspektywy najemcy” przeprowadzonym przez DTZ zawarte są oczekiwania i preferencje wysuwane właśnie przez ten sektor.

Większość komercyjnych banków w Polsce – 34 z 43 – posiada siedziby w Warszawie. W obrębie stolicy najbardziej atrakcyjne dla tego typu najemców jest centrum, na kolejnych miejscach znajdują się dzielnice takie jak Górny Mokotów, Służewiec Przemysłowy i Wola.

Zwłaszcza w kontekście tej ostatniej dzielnicy na rynku zauważalne są duże zmiany – wiele banków lokuje na jej terenie swoje siedziby. W ostatnim czasie powierzchnie wynajęły tam: Nordea Bank, Getin Noble Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości, czy też Bank Ochrony Środowiska. Głównym powodem jest budowa II linii metra, która znacznie polepszy dostępność komunikacyjną tego obszaru, jak również atrakcyjne warunki najmu, na które mogą liczyć podmioty zajmujące tak duże powierzchnie - informuje Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ. - W związku z postępującą konsolidacją sektora bankowego, możliwe są dalsze relokacje banków mające na celu optymalizacje zajmowanych powierzchni. Oprócz tego na kształt sektora bankowego oraz ilości i charakteru zajmowanej przez banki powierzchni (ale także ilości zatrudnianych osób) wpływ mają również zmieniające się czynniki technologiczne w tym rosnące znaczenie bankowości internetowej. Pozwala ona na oszczędności w obszarze wynajmowanych przez banki powierzchni komercyjnych (ilości placówek bankowych).

Ponad połowa respondentów raportu DTZ wskazała centrum na najlepszą lokalizację dla banków. Dodatkowo stwierdzili oni, iż wszystkie działy powinny znajdować się w jednym budynku czy też kompleksie. Erik Drukker, Wiceprezes i Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych DTZ, dodaje: Jednak należy zauważyć, że większość banków decyduje się na przenoszenie części operacji typu „back office” do lokalizacji poza centrum lub do mniejszych miast w celu optymalizacji kosztów operacyjnych.

Najważniejszymi czynnikami, na jakie banki zwracają uwagę przy wyborze lokalizacji są dobry dostęp do komunikacji miejskiej, wysokość czynszu oraz możliwość umieszczenia loga firmy na budynku. Najemcy ci zwracali mniejszą uwagę na bliskość licznych sklepów, punktów usługowych, restauracji czy też hoteli.

Właściwie wszystkie banki w naszym kraju decydują się na najem w budynkach wysokiej klasy: A lub B. Najbardziej istotnymi specyfikacjami technicznymi są dostęp do dwóch, niezależnych źródeł zasilania, elastyczność wynajmowanej powierzchni oraz wysokie standardy w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Aktualnie zarówno banki, jak i najemcy z innych sektorów nieruchomości oczekują od właścicieli budynków elastyczności oraz powierzchni dopasowanej w możliwie największym stopniu do specyfiki ich działalności. Oczekiwania te będą szczególnie istotne w dobie rosnącej konkurencji pomiędzy projektami biurowymi, a takie warunki zaistnieją na przestrzeni najbliższych lat. Z kolei średni i duzi najemcy powinni pamiętać, by rozmowy na temat relokacji rozpoczynać możliwie wcześnie, nawet 3-4 lata przed upływem terminu aktualnej umowy najmu. Umożliwi to znalezienie najbardziej korzystnych nieruchomości i dopasowanie ich do własnych wymagań – komentuje Erik Drukker.


0.0
Tagi: DTZ
Napisz pierwszy komentarz