Top Woman in Real Estate

Warszawa na 10 miejscu

|
W rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Europie Warszawa zajęła 10 miejsce. Oznacza to spadek w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to uplasowała się na pozycji trzeciej.

W raporcie „Emerging Trends in Real Estate Europe 2013” firmy doradczej PwC i Urban Land Institute (ULI) zawarto informację, iż stolica Polski wyprzedziła miasta Europy Środkowo-wschodniej oraz m.in. Wiedeń, Rzym i Madryt. Nie zmienia to jednak faktu, iż Warszawa spadła o siedem oczek w rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości.

Spadek pozycji Warszawy jest powodowany tym, że miasta ze stabilnych gospodarczo państw takich jak Monachium, Berlin, Hamburg oraz Londyn poprawiły swoje notowania na tle Warszawy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Polska jest nadal ceniona przez światowych inwestorów. Wynika to nie tylko z wielkości oraz płynności rynku, ale również z poczucia dobrego stosunku jakości do ceny. Dodatkowo, wraz z rosnącą siłą polskiej gospodarki (20 gospodarka na świecie) oraz rozwojowi rynku kapitałowego, Warszawa jest biznesowym i finansowym centrum naszego regionu – mówi Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, Warszawa uplasowała się na 8 miejscu, najwyższym wśród krajów Europy Środkowej, lecz niższym niż w zeszłym roku, kiedy była szósta. W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa zajęła 6 miejsce.

Inwestorzy, tak jak i w poprzednim badaniu spodziewają się wzrostu znaczenia Warszawy dla rynków kapitałowych na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Podstawowymi argumentami są tu rozmiary naszego rynku - Polska jest największym krajem regionu - oraz
ma relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Polska jest uważana za jeden z najbardziej dojrzałych rynków usług wspólnych w Europie, i 5-y na świecie (Kraków był 11-y a Wrocław 78-y w rankingu  destylacji centów usług wspólnych wg “2012 Tholons Top 100 outsourcing destinations”).  Atutem jest także postrzeganie naszego kraju jako ważnego centrum logistycznego Europy. Polska, ze względu na swoje centralne położenie, jest głównym punktem dystrybucyjnym łączącym Europę Wschodnią i Zachodnią, cały czas wykorzystujemy też fundusze europejskie na ulepszanie infrastruktury drogowej
– informuje Kinga Barchoń.

Zdaniem inwestorów najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie będzie segment handlowy, na drugim miejscu zaś biurowy.

W rankingu na pierwszych miejscach uplasowały się Monachium, Berlin i Londyn. Na najniższych miejscach znalazły się kraje najsilniej odczuwające kryzys z 2008 roku - Ateny, Lizbona, Dublin, Madryt i Barcelona. Pięć lat od początku kryzysu finansowego inwestorzy nadal bardzo ostrożnie podchodzą do inwestowania kapitału. Skupiają się więc na miastach niskiego ryzyka znajdujących się w państwach o stabilnych gospodarkach - komentuje Joe Montgomery, dyrektor naczelny ULI Europe.

Przewidywania inwestorów na przyszłość są umiarkowanie pesymistyczne. Większość uznaje, iż w 2013 roku nie nastąpi ogólna poprawa na rynku nieruchomości w Europie. Problemami w sektorze są m.in niska dostępność finansowania oraz szacowana luka kredytowa w przedziale 350-600 mld funtów, spowodowana kontynuacją strukturalnego ograniczania finansowania nieruchomości komercyjnych przez banki.

Według raportu PwC w 2013 roku rynek nieruchomości powinien skupić się na firmach z sektorów takich jak telekomunikacja, media i technologia (TMT) oraz na przedsiębiorstwach kreatywnych.


0.0
Tagi: PwC
Napisz pierwszy komentarz