Giant

Dobry moment na zmianę biura w Trójmieście

Kompleks Alchemia w Gdańsku
Kompleks Alchemia w Gdańsku
Trójmiasto znajduje się na czwartej pozycji największych rynków biurowych w Polsce, za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.

Jak wynika z danych Jones Lang LaSalle, całkowite zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście osiągnęły poziom 430 250 mkw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oddano do użytku ponad 52 700 mkw. biur, w tym dwa nowe budynki w kompleksie Olivia Business Centre (Olivia Tower o powierzchni 14 240 mkw. oraz biurowiec Olivia Point oferujący 9600 mkw.), BPH Office Park A&B (9150 mkw.), budynek G-330 Akwarium (6 350 mkw.), Oliva Business Park – Alfa (5 000 mkw.) oraz biurowiec Portu Gdynia (4 800 mkw.).

Z naszych analiz wynika, że aktywność deweloperów z sektora biurowego jest wciąż wysoka – obecnie w aglomeracji w realizacji pozostaje 71 200 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nadal głównym placem budowy jest Gdańsk, na który przypada 3/4 powstających biur - komentuje Magdalena Reńska, Dyrektor Trójmiejskiego Oddziału, Jones Lang LaSalle. Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostaje stabilny, co potwierdza duże zainteresowanie regionem zarówno ze strony firm planujących rozszerzenie swojej działalności, jak i nowych graczy na rynku – dodaje.

Powyższe słowa potwierdzają dane Jones Lang LaSalle – w pierwszym półroczu 2013 roku popyt osiągnął poziom 22 400 mkw., z czego 71 proc. stanowiły nowe umowy, przednajmy oraz relokacje. Największymi transakcjami w tym okresie były między innymi umowy zawarte przez firmy takie jak Geoban (odnowienie i ekspansja, 2 800 mkw.) w Łużycka Office Park, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe (przednajem, 2 500 mkw., Alchemia faza I), Acxiom (odnowienie, 1600 mkw., Garnizon.biz), First Data Global Services (odnowienie, 1200 mkw., Arkońska Business Park) oraz LPP (rozszerzenie, 1200 mkw., Artus Park).

W tym czasie w Olivia Business Centre najemcy wynajęli prawie 10 000. mkw., przy czym największe umowy to Allianz oraz Medicover, a także kilkanaście mniejszych umów poniżej 1000 mkw. Ciekawa jest zwłaszcza umowa z Medicover - lokująca w OBC drugie największe centrum medyczne w aglomeracji - ponad 1000 mkw., wraz z apteką  - mówi Maciej Kotarski, odpowiedzialny za komercjalizację Olivia Business Centre. Większość z tych kilkunastu nowych wynajmów dotyczy najnowszych budynków – Point i Tower. Za to w Olivia Gate ulokowały się 2 kolejne oddziały detaliczne banków – Noble Bank i Meritum Bank. Łącznie z istniejącym już od roku PKO BP mamy, więc w Olivii łącznie 3 banki i Open Finance – dodaje.

Pod koniec omawianego okresu w Trójmieście poziom pustostanów wynosił 13,1 proc., co przekłada się na ponad 56 000 mkw. Jak komentuje Maciej Kotarski:  Obecny poziom pustostanów wydaje się być idealny z punktu widzenia najemcy. Na trójmiejskim rynku są dostępne od ręki biura w najróżniejszych lokalizacjach i standardach wykończenia – A, B+, B-, przy czym czynsze są dość niskie. Biurowce położone w tradycyjnych centrach konkurują z Oliwą, która skupia większość nowych inwestycji biurowych w aglomeracji, a te konkurują z rosnącą dzielnicą biznesową przy lotnisku. Wszystko to przyciąga do Gdańska nowych najemców, nowych inwestorów, takich jak Bayer, czy kolejne fińskie firmy, a to generuje nowe miejsca pracy i nakręca wzrost gospodarczy.

Za metr kwadratowy powierzchni biurowej w Trójmieście zapłacić można między 12 a 14 euro na miesiąc. Niższe są jednak czynsze efektywne, związane z dodatkowymi zachętami oferowanymi przez deweloperów. Wydaje się, że to najlepszy moment na zmianę biura, ceny raczej już nie będą spadać – tak też wynika z prognoz Jones Lang LaSalle – mówi Maciej Kotarski. Wyraźnym trendem na rynku jest za to zapewnienie przez dewelopera pełnego wyposażenia nowego biura, a nawet więcej – np. pokrycie kosztu produkcji i montażu wielkoformatowych reklam na dachu lub elewacji, a nawet kosztów przeprowadzki do nowej siedziby - podsumowuje.


0.0
Napisz pierwszy komentarz