Proton Office

Dobry rok na polskim rynku inwestycyjnym

Aquarius Business House, sprzedany za 42 mln euro
Aquarius Business House, sprzedany za 42 mln euro
Pod koniec roku wartość transakcji powinna przekroczyć 3,1 mld euro, jak podaje Jones Lang LaSalle.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku dokonano transakcji o wartości ponad 2,064 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle szacują, iż do końca roku wartość ta wyniesienie rekordowe  3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 roku. Najwięcej transakcji w ciągu pierwszych trzech kwartałów przypadło na rynek biurowy – 830 mln euro.

Bardzo owocny na rynku inwestycyjnym był III kwartał roku, kiedy to w samym sektorze biurowym przeprowadzono transakcje o wartości 210 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w tym okresie wyniosła 1,04 mld euro. Największymi biurowymi transakcjami były sprzedaże Mokotów Nova za 121 mln euro w Warszawie oraz Aquarius Business House za 42 mln euro we Wrocławiu. Ogólnie największą transakcją w regionie Europy Środkowo-Wschodniej była sprzedaż Silesia City Center za ponad 400 mln euro w Katowicach.

Obecnie prowadzone są rozmowy w ramach sprzedaży biurowca La Palais w Warszawie, które powinny zostać sfinalizowane jeszcze w IV kwartale 2013 roku.

Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15 proc. przewyższy rok ubiegły – mówi Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle. Polska, na którą przypada ok. 70 proc. tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kw. inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym.

Inwestorzy poza Warszawą koncentrują się już nie tylko na najlepszych obiektach handlowych, lecz również na pełnych potencjału projektach biurowych. Analizując takie transakcje jak sprzedaż projektów Green Day czy Green Towers we Wrocławiu, Green Office C w Krakowie oraz Arkońska Business Park w Gdańsku widzimy, że rynki biurowe poza Warszawą w coraz większym stopniu przyciągają firmy szukające wiodących produktów inwestycyjnych. Konsekwencją tegorocznych transakcji będzie zwiększone zainteresowanie inwestorów w 2014 r., które powinno pociągnąć za sobą wzrost płynności rynków regionalnych – komentuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, Jones Lang LaSalle.


0.0
Napisz pierwszy komentarz