Proton Office

Nowe możliwości dla biznesu – Radom

Radom Office Park
Radom Office Park
Położony 100 km od Warszawy Radom ma szanse, by stać się istotnym ośrodkiem biznesowym na mapie Polski.

Niższe koszty zatrudnienia i wynajmu powierzchni biurowej oraz dogodne połączenia komunikacyjne z Warszawą, Krakowem, Łodzią, Lublinem i Rzeszowem to według raportu Walter Herz główne atuty Radomia. To drugie co do wielkości miasto w województwa mazowieckim ma również szansę na zwiększenie swojej dostępności w stosunku do zagranicy poprzez budowę pobliskiego lotniska cywilnego. Czy więc Radom stanie się ważnym ośrodkiem biznesowym?

 

Firmy podejmujące decyzję o rozpoczęciu działalności w danym mieście zwracają dużą uwagę na dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. W Radomiu mieszka około 220 000 mieszkańców, z czego 63,8 proc. osób jest w wieku produkcyjnym. Jak informuje Walter Herz, problemem miasta jest wysokie bezrobocie, które osiągnęło poziom 22,7 proc. Przekłada się to na niższe niż w skali całego kraju średnie miesięczne wynagrodzenie brutto (3411 zł). Z drugiej strony zwiększa się grono osób z wyższym wykształceniem, którzy obecnie stanowią 16 proc. mieszkańców.

 

Dla potencjalnych pracodawców oznacza to łatwy dostęp do wykwalifikowanych kadr, taniej niż w większych miastach. Rozwój biznesu spowodowałby zmniejszenie bezrobocia, co jest obecnie kluczowe dla tego miasta.

 

Rynek biurowy

 

W Radomiu jeszcze niedawno brak było odpowiedniej infrastruktury, a w szczególności – nowoczesnej powierzchni biurowej. Dominowały biurowce klasy B i B+, zlokalizowane głównie w kamienicach w centrum miasta.

 

Obecnie jednak sytuacja ulega zmianie – w bieżącym roku zakończyła się pierwsza faza znacznego projektu biurowego Radom Office Park, która dostarczyła na rynek 5000 mkw. powierzchni. Inwestycja jest pierwszą w mieście, która oferuje powierzchnie klasy A. W ramach drugiego etapu oddanych zostanie kolejnych 5000 mkw. powierzchni, w efekcie czego łączne zasoby biurowe miasta osiągną poziom 20 000 mkw.

 

Istotne jest, iż średnie wartości czynszów w Radomiu nie są wysokie – oscylują w przedziale od 8 do 11 euro/mkw/miesiąc.

 

Jakie firmy powinny zwrócić uwagę na potencjał miasta? Przede wszystkim centra usług dla biznesu (BPO/SSC), dla których będzie to znaczne obniżenie kosztów. Jak informują eksperci Walter Herz, pojawia się coraz więcej zapytań ze strony inwestorów z tego sektora, również tych, którzy jeszcze nie są obecni w Polsce.

 

Podsumowując, warto zwrócić uwagę również na udogodnienia, jakie miasto oferuje biznesowi. W 2001 roku okolice Radomia zostały przyłączone do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znaczenie ma również budowa wspomnianego już lotniska cywilnego, a także Południowej Obwodnicy Radomia. Co więcej, w planach jest modernizacja trasy kolejowej na odcinku łączącym miasto z Warszawą i Krakowem. Atutem Radomia jest również liczba uczelni wyższych. Miasto jest drugim największym ośrodkiem edukacyjnym województwa, dysponując 14 uczelniami wyższymi, kształcącymi prawie 14 000 studentów.

 

 

Pełna wersja raportu: http://www.walterherz.com/pl/a/Raport-Radom


0.0
Napisz pierwszy komentarz